Nowa epidemia? Ospa małpia w Europie: “Przenosi się między mężczyznami uprawiającymi seks z mężczyznami”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Objawy "małpiej ospy"

Objawy "małpiej ospy" / Fot. Youtube

Ospa małpia była do niedawna niezwykle rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą. Okazuje się, że wirus zaczął rozprzestrzeniać się w Europie i Stanach Zjednoczonych.
  • Ospa małpia to choroba endemiczna z Afryki Środkowej
  • Pierwsze przypadki wykryto 7 maja w Wielkiej Brytanii; od tamtej pory wirus zaatakował sześciu kolejnych Brytyjczyków
  • W czwartek Agencja Reutera podała, że kolejne przypadki wykryto w Portugalii i Hiszpanii
  • Według madryckich służb sanitarnych, transmisja wirusa nastąpiła głównie “u młodych mężczyzn homoseksualnych w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi”
  • Departament Zdrowia Publicznego stanu Massachusetts (USA) poinformował o wykryciu jednego przypadku zakażenia
  • Zobacz także: Elon Musk tajemniczo: “Ataki polityczne na mnie będą się dramatycznie nasilać”

Ospa małpia kolejną pandemią?

Małpia ospa to niezwykle rzadka choroba zakaźna, odzwierzęca, endemiczna w Afryce Środkowej. Zazwyczaj zakażone są gryzonie, które transmitują wirusa na małpy, a te zarażają nim ludzi. Wbrew pozorom wśród ludzi wirus nie rozprzestrzenia się łatwo – przynajmniej sądzono tak do niedawna.

Pierwsze wzmianki o wykryciu zakażeń wśród ludzi pojawiły się na początku maja w Wielkiej Brytanii. Potem media obiegły wieści o kolejnych przypadkach w Hiszpanii, Portugalii i Stanach Zjednoczonych.

Portugalskie służby sanitarne poinformowały o pięciu potwierdzonych zakażeniach, hiszpańskie o siedmiu, w obu krajach natomiast liczba podejrzanych przypadków przekracza 20. Hiszpańskie ministerstwo zdrowia wprowadziło w Madrycie alert sanitarny.

Objawy

Choroba, która zaczyna nagle atakować Europę objawia się gorączką, bólem mięśni, powiększeniem węzłów chłonnych oraz wysypką na ciele podobną do ospy wietrznej. Śmiertelność szacuje się na od 1 do 10 proc. Pomocna może być szczepionka przeciw ospie wietrznej, na chorobę nie ma jednak lekarstwa, objawy zwykle ustępują samoistnie. Jak wskazują hiszpańscy lekarze, najbardziej narażeni na zakażenie są młodzi mężczyźni uprawiający seks homoseksualny.

Ospa małpia w Europie. Choroba endemiczna Afryki środkowej. Na razie jest 36 przypadków w UK, Portugalii i Hiszpanii. Ibrahima Socé Fall z WHO: Zdecydowana większość przypadków to wynik “przeniesienia między mężczyznami uprawiającymi seks z mężczyznami”.

– napisał w mediach społecznościowych komentator Adam Gwiazda.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY