Konfederacja proponuje obniżenie cen węgla. Rozwiązanie tkwi w podatkach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Konfederacja sprzeciwia się prorosyjskiej armii UE

Konferencja prasowa Konfederacji / Fot. Twitter

Przedstawiciele Konfederacji podczas konferencji prasowej przedstawili założenia ustawy "Tani węgiel". Zakłada ona bowiem zniesienie opodatkowania węgla VAT i CIT oraz akcyzy. Dzięki projektowi Polacy mieliby zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych.

Nasza ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polaków, likwiduje trzy z trzydziestu podatków, którymi obciążone jest polskie górnictwo, a więc VAT, CIT dla kopalń oraz podatek akcyzowy

– powiedział mecenas Jakub Kalus z biura prasowego Konfederacji.

Prawnik zwrócił uwagę, że rządy PiS szły w drugą stronę, gdyż jeszcze w 2019 roku podatki VAT i akcyzowy na węgiel były podwyższane.

Natomiast prezes Ruchu Narodowego zaprezentował założenia ustawy o tanim węglu, która zniesie podatek CIT oraz akcyzę na węgiel.

Ceny paliw, ceny prądu, ceny węgla to jest jeden z zasadniczych nośników drożyzny i inflacji. I dlatego dzisiaj Konfederacja prezentuje ustawę “Tani Węgiel” – zniesienie VAT na węgiel, zniesienie CIT na produkcję węgla, zniesienie akcyzy na węgiel opałowy!

– powiedział poseł Robert Winnicki.

Czytaj więcej: Rzecznik MŚP chce wydłużenia czasu spłaty subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju

Konfederacja przeciwko polityce klimatycznej UE

Były poseł Jacek Wilk zwrócił uwagę na politykę klimatyczną Unii Europejskiej, szczególnie na sposób odchodzenia od węgla. Podkreślił, że plan wykonywany jest w sposób nieprzemyślany i nieperspektywiczny. Jego zdaniem należałoby wykorzystywać węgiel do przetwarzania go za pomocą nowoczesnych technologii w wodór.

Z danych z końca marca br. wynika, że średnia cena tony węgla za orzech 1 klasy była na poziomie 1771 złotych, a tona ekogroszku kosztowała wtedy średnio 1980 zł.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2021 roku przeciętna, średnioroczna cena detaliczna tony węgla kamiennego była na poziomie 996 zł, podczas gdy w 2020 roku było to 888 zł za tonę.

Według badania Izby Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, gospodarstwa domowe korzystające z węgla do ogrzewania domów wydały na jego zakup w sezonie grzewczym 2021/2022 średnio 2992 zł, czyli o 15 proc. więcej, niż poprzednim sezonie grzewczym.

Z kolei z danych GUS wynika, że węgiel jest jednym z najpopularniejszych źródeł energii w Polsce (33 proc.), zaraz po ogrzewaniu sieciowym (40 proc.). Ogrzewanie gazem jest na 3 miejscu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

bankier.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY