Defender Europe 2022. Duda: “Mają pokazać sprawność sił NATO”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Duda otworzył ćwiczenia Defender Europe 2022

Prezydent Andrzej Duda podczas ćwiczeń wojskowych Defender Europe 2022 / Fot. PAP/Artur Reszko. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Zaplanowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem manewry Defender Europe odbywają się na polskich poligonach. Prezydent Andrzej Duda osobiście obserwował koordynację wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w podlaskiej miejscowości.
  • W czwartek prezydent Andrzej Duda otworzył ćwiczenia wojskowe Defender Europe 2022, które odbywają się na polskich poligonach.
  • Swój udział potwierdziły takie kraje jak Stany Zjednoczone, Francja oraz Szwecja.
  • Prezydent podkreślił, że dzięki ćwiczeniom takim jak przeprawa przez rzekę Narew żołnierze koordynują swoją sprawność sojuszniczą.
  • Warto zauważyć, że ćwiczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego odbywają się w czasie wojny na Ukrainie.
  • Były one jednak zaplanowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, gdy sytuacja w regionie nie była tak napięta.
  • Zobacz także: Andrzej Duda zwołał naradę. Wezmą w niej udział premier i ministrowie

Dzisiaj prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z gościnnym udziałem ambasadora Stanów Zjednoczonych Marka Brzezińskiego uczestniczył ćwiczenia wojskowe w okolicach Nowogrodu na Podlasiu. W manewrach biorą udział żołnierze z Polski, USA, Francji oraz Szwecji. Defender Europe 2022 zostało zorganizowane przez dowództwo amerykańskich sił lądowych w Europie i Afryce.

Prezydent powiedział, że podczas polegającego na przeprawie przez Narew ćwiczenia żołnierze synchronizują swoje działania i koordynację sojuszniczą.

Wszyscy widzimy sytuację na Ukrainie i wszyscy zdajemy sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia. To ćwiczenie, które zostało dużo wcześniej zaplanowane, ma pokazywać współdziałanie i sprawność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w kolektywnej obronie

– powiedział prezydent Polski.

W jego ocenie manewry to ważny element w przećwiczeniu współdziałania sił Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Szwecji, która ubiega się o akces do sojuszu obronnego.

Mam nadzieję, że wszystkim moim rodakom pokazuje to, że jest sojusznicza dbałość o nasze bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Polski

– dodał Andrzej Duda.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY