- Za sprawą ustawy o obronie ojczyzny do łask powraca zasadnicza służba wojskowa.
- Tym razem nie będzie ona obowiązkowa dla każdego, a system będzie działać na zasadzie dobrowolności.
- Poborowego będą czekały dwa etapy. Najpierw odbędzie 28 dniowe szkolenie, a następnie po złożeniu przysięgi rozpocznie się 11 miesięczna służba.
- Ustawa reguluje kilka kwestii, w tym przewiduje ochronę dla małżonków.
- W czasie służby jednego z nich, pracodawca nie może zwolnić osoby nieodbywającej służby.
- Zobacz także: Zabójstwo młodej Polki w Londynie. Otrzymała kilka ciosów nożem
W najbliższą sobotę powraca zasadnicza służba wojskowa, lecz na zasadzie dobrowolności. Takie rozwiązanie zostało zagwarantowane w niedawno przyjętej ustawie o obronie ojczyzny. Nowe prawo ma za zadanie unowocześnić armię oraz zagwarantować większy budżet na wydatki wojskowe.
Jeszcze do 2008 r. obowiązywała ustawa o powszechnym poborze, który obligował wszystkich pełnoletnich mężczyzn do odbycia służby wojskowej. Tym razem prawodawca przewidział formę ochotniczego odbycia szkolenia.
Czytaj więcej: Geniusz z Lubelszczyzny. Ma 14 lat, studiuje i właśnie założył firmę
Ministerstwo obrony kusi wysokimi zarobkami
Ochotnicy, którzy zgłoszą się do odbycia służby wojskowej przejdą dwa etapy. Najpierw będzie czekać na nich 28 dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia. Zakończy się ono złożeniem przez rekruta przysięgi, po której rozpocznie 11 miesięczne szkolenie w specjalistycznej jednostce.
W tym czasie będzie miał wybór. Nie musi być skoszarowany
– podkreślił resort obrony.
Na rekrutów czekają również spore pieniądze, gdyż miesięczny żołd wyniesie 4560 zł brutto. Ponadto po 11 miesięcznym szkoleniu żołnierz zyskuje pierwszeństwo przy zatrudnianiu w administracji publicznej. Jednak jak zastrzegło ministerstwo obrony, kandydaci muszą spełniać określone wymagania dla danego stanowiska. Co ważne czas służby będzie można wliczyć do okresu zatrudnienia.
Kolejny bonus to objęcie ochroną małżonka żołnierza. Gdy jedna osoba z pary będzie w wojsku, to drugiej nie będzie można zwolnić z pracy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy pracodawca znajdzie się w upadłości lub likwidacji czy też rozwiązanie umowy nastąpi z winy pracownika.
W sobotę, 21 maja, rozpoczyna się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przyjdź na piknik wojskowy i dowiedz się jak zostać żołnierzem. Będziemy na Ciebie czekać w Kraśniku, Rykach, Leżajsku, Lubaczowie, Siemiatyczach, Ostrowi Mazowieckiej i Tykocinie. Do zobaczenia! pic.twitter.com/ez02SsaANZ
— 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja) May 18, 2022
Według nowego prawa do wojska może pójść osoba, która ukończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo. Kandydat musi wykazać niekaralność za przestępstwo umyślne. Ponadto musi posiadać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną oraz co najmniej wykształcenie podstawowe. Musi posiadać również nieposzlakowaną opinię w społeczeństwie.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dziennikwschodni.pl