Paweł Rabiej musi przeprosić Barbarę Nowak za naruszenie dóbr osobistych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. onet.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że były wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej dopuścił się naruszenia dóbr osobistych małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak oraz jej męża Ryszarda Nowaka – dyrektora jednego z krakowskich liceów. Polityk w 2019 r. na Twitterze zniesławił kurator, pisząc, że Barbara Nowak jest „bigotką, homofobką i antysemitką, podobnie jak jej mąż”. Instytut Ordo Iuris, który reprezentował Barbarę Nowak i Ryszarda Nowaka, w pozwie domagał się od Pawła Rabieja przeprosin skierowanych na piśmie do kurator i jej męża oraz opublikowanych na Twitterze, a także wpłaty zadośćuczynienia na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w łącznej kwocie 30 tys. zł. Sąd nakazał politykowi jedynie zamieszczenie przeprosin na Twitterze oraz zwrot kosztów postępowania, natomiast pozostałą część powództwa oddalił. Instytut zapowiada złożenie apelacji od tego wyroku.

Sąd stwierdził, że w tej sprawie faktycznie doszło do naruszenia dóbr osobistych Barbary i Ryszarda Nowaków. Jednak w jego ocenie, samo opublikowanie przeprosin na Twitterze powinno być zadowalającą formą zadośćuczynienia dla powodów. Z tego powodu, Instytut Ordo Iuris zamierza podjąć dalsze działania prawne, zmierzające do pełnego usunięcia skutków zniesławienia.

Odszkodowania po szczepieniach. Najwyższa dotychczas kwota wypłacona jednemu pacjentowi zwala z nóg

„Pomimo tego, że sąd nakazał Pawłowi Rabiejowi przeproszenie Barbary Nowak oraz jej męża, dzisiejszy wyrok nie jest w pełni satysfakcjonujący. Dziwi zawłaszcza uznanie przez sąd, że samo opublikowanie przeprosin na Twitterze, bez przeprosin bezpośrednich, w formie listu, jest wystarczające do zadośćuczynienia krzywdzie państwa Nowaków. W tym miejscu też trzeba przypomnieć, że wpis objęty pozwem do dziś jest widoczny w Internecie i do dziś uderza w dobre imię powodów. Dzisiejszy wyrok nie będzie dla pozwanego dotkliwy, zwłaszcza, że zaraz po umieszczeniu przeprosin na swoim profilu będzie mógł je skasować wraz z postem dotyczącym Barbary Nowak i jej męża” – zaznaczył adw. Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY