Kiedy do modlitwy są wykorzystywane różańce?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Słowo rosarium możemy przetłumaczyć z języka łacińskiego na ogród różany – właśnie to znaczenie kryje się za różańcami wykorzystywanymi do modlitwy. W średniowieczu modlitwę różańcową traktowano niczym duchowe kwiaty – właśnie tak ofiarowywano Matce Boskiej wieniec róż, który składał się ze 150 Zdrowaś Maryjo. Paciorki różańcowe pomagają wiernym w rozważaniach tajemnic życia Jezusa oraz Maryi – wspierają ich w oddaniu się medytacji. Czy wiesz, kiedy do modlitwy są wykorzystywane różańce?

Do czego służy różaniec?

Oddanie się kontemplacji nad życiem Chrystusa oraz Jego Matki są kluczowym elementem religijnego życia. Rozważania te przypominają wiernym, że nie są pozostawieni sami sobie – nieprzerwanie czuwa nad nimi Siła Wyższa. Różaniec jest formą modlitwy, która w szczególny sposób pozwala nam na zgłębianie historii Zbawiciela oraz Najświętszej Maryi Panny. Podczas niej wykorzystywane są modlitewne koraliki o tej samej nazwie – pomagają w liczeniu modlitw, a także mówią nam, którą tajemnicę różańcową powinniśmy odmówić.

Różaniec służy do wspomagania modlitwy oraz medytacji – jego koraliki liczą modlitwy odmawiane przez wiernych na głos bądź w myślach. Pomaga on nam w śledzeniu, ile razy wypowiedzieliśmy dane słowa, pozwalając oczyścić umysł i w pełni oddać się skupieniu nad rozmyślaniami o Jezusie i Maryi.

Wielu świętych oraz papieży zachęcała wiernych, by odmawiać różaniec – modlitwa ta pomaga oczyścić nasze dusze i tym samym upodobnić nas do Jezusa. Niejednokrotnie zmieniał on dzieje świata oraz losy niezliczonej liczby osób, tym samym ukazując swą potęgę. Kontemplacja nad życiem Zbawiciela i Maryi jest nieodłącznym elementem katolickiego życia – nie powinniśmy o tym zapominać. 

Aby móc w pełni oddać się modlitwie różańcowej, niezbędne jest wsparcie modlitewnych koralików. Oferta różańców holyart.pl prezentuje najwyższej jakości produkty, które wyróżniają się znakomitymi zdobieniami oraz wykonaniem z dbałością o detale. 

Historia różańca

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Ojcze nasz było powszechnie stosowaną oraz rozpowszechnianą modlitwą – to właśnie jej nauczył Apostołów sam Jezus Chrystus. Wraz z rozwojem zakonów w Kościele, powstała reguła odmawiania 150 psalmów przez ojców zakonnych, a 150 Ojcze nasz przez braci zakonnych. Początkowo robiono to na palcach lub posługiwano się innymi sposobami na odliczenie modlitw – święty Paweł Pustelnik robił to przy pomocy zebranych kamieni. Wraz z biegiem czasu pojawiły się sznury z pętelkami, węzłami czy nawleczonymi kawałkami drewna.

Początek kształtowania się modlitwy różańcowej można przypisać założycielowi Kaznodziejskiego Zakonu Dominikanów. Święty Dominik jest uważany za ojca tej modlitwy. Mężczyźnie miała się objawić Matka Boska, aby wezwać go do rozpowszechnienia różańca na cały świat. Maryja poleciła mu, by połączył głoszenie kazania z odmawianiem Psałterza Maryi, czyli 150 modlitw Zdrowaś Maryjo i 15 Ojcze nasz. Właśnie od tamtej pory święty Dominik miał przeplatać swe nauki różańcową modlitwą. 

Jak odmawiać różaniec?

Odmawianie modlitwy różańcowej pozwala nam spędzić czas sam na sam z Bogiem, Jezusem oraz Matką Boską. Jak to zrobić? Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, ująć różaniec w dłoń i znaleźć ciche miejsce i następnie rytmicznie powtarzać wybrane modlitwy odmierzane koralikami nawleczonymi na sznurek. 

Modlitwa rozpoczyna się od wykonania znaku krzyża, a następnie odmówieniu Wierzę w Boga – wykonujemy to na początkowym krzyżyku. Przenosimy dłoń na pierwsze ziarenko różańca i odmawiamy Ojcze nasz, a na kolejnych trzech koralikach położonych blisko siebie trzy razy odmawiamy Zdrowaś Mario w intencji o pomnożenie wiary, nadziei oraz miłości. Trzymając kolejny, piąty koralik, odmawiamy modlitwy, takie jak Chwała OjcuO mój Jezu i zapowiadamy pierwszą tajemnicę. Potem odmawiamy Ojcze nasz i po kolei ujmując każde z kolejnych dziesięciu ziarenek, odmawiamy Zdrowaś Mario. Na pojedynczym koraliku odmawiamy Chwała OjcuO mój Jezu i zapowiadamy kolejną tajemnicę. Wykonujemy to przez pięć tajemnic, by na końcowym medaliku odmówić Chwała OjcuO mój Jezu oraz Pod Twoją obronę w intencji Ojca Świętego. 

Cała modlitwa różańcowa składa się z czterech części zwanych tajemnicami różańcowymi. Kiedy się je odmawia?

  • Tajemnice Radosne – odmawiane są w poniedziałek i sobotę,
  • Tajemnice Bolesne – we wtorek i piątek,
  • Tajemnice Chwalebne – w środę i niedzielę,
  • Tajemnice Światła – w czwartek.

Różaniec to swego rodzaju przypomnienie zdarzeń w Ewangelii, gdyż wszystkie tajemnice nawiązują do wydarzeń opisywanych w Biblii.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY