Waldemar Kraska przypomina o czwartej dawce szczepionki: Jesień jest pewną niewiadomą i trzeba się przygotować

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Waldemar Kraska

Waldemar Kraska / Fot. flickr.com

Waldemar Kraska wystąpił w Polskim Radiu 24, gdzie mówił m.in. o zniesieniu obowiązującego w Polsce stanu epidemii i zastąpieniem go stanem zagrożenia epidemicznego.
  • Waldemar Kraska gościł na antenie Polskiego Radia 24
  • Wiceminister zdrowia pytany był, co oznacza w praktyce zniesienie w poniedziałek stanu trwającego od 20 marca 2020 roku
  • Kraska zwrócił uwagę, że liczba nowych zakażeń i hospitalizacji systematycznie spada
  • Polityk zaznaczył, że monitorowana jest sytuacja epidemiczna zarówno krajowa, jak i w innych państwach
  • Wiceszef MZ mówił, że okres wakacyjny należy wykorzystać m.in. na promocję szczepień ze względu na to, że jesień jawi się jako “niewiadoma”
  • Zobacz także: Arkadiusz Czartoryski, Mariusz Gosek i Wojciech Tomaszewski w MN [+OGLĄDAJ NA ŻYWO]

Waldemar Kraska o zniesieniu stanu epidemii

Zniesiony zostaje stan epidemii, ale koronawirus nie zniknął. Latem zawsze jest mniej zakażeń i można pozwolić sobie na pewien luz, ale jesienią znów może być sporo przypadków.

– powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dla Polaka nic się właściwie nie zmieni. Zasady, które obowiązywały w epidemii, zostały już wcześniej zniesione. (…) Z czerwonego światła, czerwonej lampki, zmieniamy na kolor żółty, (…) stan, w którym w dalszym ciągu powinniśmy pamiętać, że koronawirus jest wśród nas, nie zniknął.

 wskazał minister.

Z danych, które otrzymałem rano, wynika, że mamy tylko 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wszystkie dane, które otrzymujemy na bieżąco i które oczywiście będziemy nadal na bieżąco monitorować, świadczą o tym, że takiego zagrożenia, jakie było, nie ma. Tzw. współczynnik reprodukcji wirusa R (pokazujący, ile osób może zarazić jedna osoba chora na koronawirusa – PAP) wynosi 0,79 i w dalszym ciągu spada. To jest wyznacznikiem, żeby ze stanu epidemii przejść w stan zagrożenia epidemicznego.

 przekazał wiceszef MZ.

Polityk o okresie wakacyjnym i jesieni

Kraska zwrócił uwagę, że okresie wakacyjnym zawsze jest mniej nowych zakażeń. 

Można wówczas pozwolić sobie na pewien, mówiąc w cudzysłowie, „luz”, ale mając na względzie, że po pięknym lecie, przychodzi niestety jesień. Jesienią nowych przypadków, jak prognozują eksperci, znów może być niestety dość sporo.

 powiedział.

Wiceszef MZ mówił, że okres wakacyjny należy wykorzystać m.in. na promocję szczepień. 

Myślę, że troszeczkę już o tym zapominamy. Pełną dawką mamy zaszczepionych prawie 60 proc. wszystkich obywateli. Ponad 32 proc. przyjęło dawkę trzecią, przypominającą. Są także szczepienia czwartą dawką, czyli drugą przypominającą, m.in. dla osób powyżej 80 lat.

 wskazał.

Stwierdził, że jesień „jest pewną niewiadomą i trzeba się przygotować” na ewentualny wzrost zakażeń.

Ważne, by osoby, które mają wielochorobowość, zawansowany wiek zaszczepiły się dawką przypominającą, bo zdecydowanie to zmniejsza ryzyko śmiertelnego powikłania.

 zaznaczył.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nczas

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY