- Podczas konferencji prasowej premier Szwecji Magdalena Andersson przekazała, że rząd zgodził się przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
- Wkrótce ambasador Szwecji przy NATO ma złożyć stosowne dokumenty akcesyjne.
- Przeciwnikami wejścia do sojuszu były takie ugrupowania jak postkomunistyczna Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska – Zieloni.
- Zobacz także: Strzelanina w kościele. Odważna reakcja wiernych
Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji. Szwecja potwierdzi wówczas pisemnie swoją chęć i zdolność do członkostwa w sojuszu obronnym
podkreśliłą premier Szwecji Magdalena Andersson.
Tego samego dnia większość partii zasiadających w parlamencie Szwecji opowiedziała się za wstąpieniem kraju do NATO.
Brak głosowania ws. dołączenia do NATO
W swoich oświadczeniach starania kraju o członkostwo w NATO poparło sześć ugrupowań dysponujących łącznie 304 mandatami w 349-miejscowym parlamencie. Nie było w tej sprawie głosowania.
Oprócz rządzących Szwecją socjaldemokratów za przystąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego opowiedziały się: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, prawicowi Szwedzcy Demokraci, Chrześcijańscy Demokraci oraz Liberałowie. Przeciwne były postkomunistyczna Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska – Zieloni.
Socjaldemokraci zmienili swój stosunek do NATO w niedzielę. Zarząd ugrupowania podkreślił w komunikacie, że Szwecja powinna wyrazić jednostronne zastrzeżenie przeciwko rozmieszczeniu broni jądrowej oraz stałych baz na szwedzkim terytorium.
W poniedziałkowej debacie to właśnie obawa przed wciągnięciem Szwecji w konflikt jądrowy była podnoszona przez przeciwników wejścia kraju do NATO.
Świat z bronią jądrową nigdy nie będzie bezpieczny
– przekazał lider Zielonych Per Bolund.
Przewodnicząca Partii Lewicy Nooshi Dadgostar wskazywała, że w tak ważnej sprawie jak dołączenie do sojuszu wojskowego powinno wypowiedzieć się społeczeństwo.
We wtorek oficjalną wizytę w Sztokholmie składa prezydent Finlandii Sauli Niinisto. Władze Szwecji oraz Finlandii zapowiadały wcześniej, że składanie wniosku o członkostwo w NATO będą ze sobą koordynowały.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
rmf24.pl