Rosja łagodzi podejście ws. Finlandii i Szwecji? Putin: “Nie mamy z tym problemu”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Władimir Putin

Władimir Putin / fot. PAP/EPA/ALEXEI DANICHEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

​Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla Rosji, jednak poszerzanie Sojuszu wywoła reakcję Federacji Rosyjskiej.
  • Choć wcześniej Kreml bardzo wyraźnie ostrzegał władze w Szwecji i Finlandii przed dołączeniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to teraz łagodzi swoje stanowisko.
  • Prezydent Władimir Putin podczas szczytu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym podkreślił, że Rosja nie widzi problemu.
  • Zaznaczył jednak, że NATO wykracza poza swoje ramy geograficzne.
  • Rosyjski przywódca ostrzegł jednak przed rozbudową infrastruktury wojskowej w tych krajach.
  • Zobacz także: Azowstal poddaje się? Putin wydał stosowny rozkaz

Jeśli chodzi o ekspansję NATO, poprzez przyjmowanie nowych członków sojuszu – Finlandię, Szwecję – to chciałbym poinformować, że Rosja z tymi państwami problemu nie ma 

powiedział rosyjski przywódca podczas szczytu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Prezydent Rosji stwierdził, że poszerzanie NATO nie stanowi dla jego kraju bezpośredniego zagrożenia.

Ale rozbudowa infrastruktury wojskowej na tym terytorium z pewnością wywoła naszą reakcję

– zaznaczył Władimir Putin.

Putin stwierdził, że NATO wychodzi poza swój geograficzny cel i stara się w nienajlepszy sposób angażować się w sprawy międzynarodowe. 

To z pewnością wymaga dodatkowej uwagi z naszej strony 

– ocenił.

Przez dziesięciolecia Szwecja i Finlandia były państwami neutralnymi i niezaangażowanymi w sojusze wojskowe. Rosyjska inwazja na Ukrainę zmieniła jednak nastroje i oba kraje wyrażają chęć dołączenia do NATO.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto potwierdził w niedzielę, że jego kraj złoży wniosek o dołączenie do NATO. Władimir Putin podczas rozmowy telefonicznej miał mu powiedzieć, że odejście od polityki neutralności byłoby błędem, a wejście Finlandii do NATO mogłoby negatywnie wpłynąć na stosunki z Rosją.

Wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Riabkow powiedział, że NATO nie powinno mieć złudzeń i określił poszerzenie Sojuszu jako błąd o dalekosiężnych konsekwencjach. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY