Procesja różańcowa. Ozdoba: “Takiej religijnej manifestacji Warszawa dawno nie widziała” [+ZDJĘCIA]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tłumy wiernych uczestniczyło w procesji różańcowej

W niedzielę 15 maja odbyła się w Warszawie procesja różańcowa / Fot. PAP/EPA. Tomasz Gzell. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Kilka tysięcy uczestników przeszło w niedzielę z warszawskiego Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Plac Zamkowy w pokutnej procesji różańcowej za Polskę. Wierni, którzy przemierzyli stolicę z krzyżem z wizerunkiem Chrystusa, chcieli w ten sposób zadośćuczynić Bogu za grzech aborcji oraz modlili się o pokój w Polsce i w Ukrainie.
  • W niedzielę 15 maja ulicami Warszawy przeszła kilkutysięczna manifestacja religijna pod nazwą “Procesja różańcowa”.
  • Wydarzenie poprzedziła msza święta w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, skąd wyruszyła procesja.
  • Rektor sanktuarium Matki Bożej Łaskawej jezuita o. Wiesław Kulisz, zwrócił uwagę, że Maryja chroni od 370 lat polską stolicę.
  • Uczestnicy procesji niosąc relikwie świętych, modlili się o pokój na Ukrainie i w Polsce.
  • Zobacz także: Już 15 maja wyjątkowa modlitwa za Polskę. Różaniec za pokój w naszym kraju

Procesja wyruszyła o godz. 15 z Sanktuarium św. Andrzeja Boboli i przeszła ulicami: Rakowiecką, Aleją Niepodległości, Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy. Celem pielgrzymki było znajdujące się kilkaset metrów od Placu Zamkowego inne jezuickie sanktuarium pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy.

Matka Boska chroni stolicę Polski

Wymarsz procesji poprzedziła msza św. w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, której przewodniczył jego kustosz, jezuita ojciec Waldemar Borzyszkowski, a homilię wygłosił rektor Sanktuarium MB Łaskawej ojciec Wiesław Kulisz. W homilii jezuita przypomniał, że w sobotę Kościół katolicki obchodził uroczystość Matki Bożej Łaskawej a w poniedziałek przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli – męczennika i patrona Polski.

Mając tę świadomość wielu prawych mężów zwróciło się do nas, kustoszy tych sanktuariów, aby te dwa dni odpustowe w dzisiejszym dniu złączyć modlitwą różańcową i procesją – wyjaśnił.

– wyjaśnił o. Wiesław Kulisz.

Zaznaczył, że Matka Boża Łaskawa od 370 lat broni stolicy, odkąd obroniła Warszawę przed zarazą. Przypomniał, że wówczas Jej wizerunek był noszony w procesji wzdłuż murów Starego Miasta.

Ojciec Kulisz podkreślił, że na obrazie Matka Boża Łaskawa przedstawiona jest z otwartymi ramionami, trzymając w rękach strzały.

Te strzały są złamane, uchwycone w porę i już niegroźne. Te strzały to symbol tego wszelkiego zła, które zagraża każdej istocie ludzkiej – pandemii, wojny, grzechu, niewierności, zdrady, kłamstw, korupcji. Tego wszystkiego, czego boi się dzisiaj każdy z nas

– podkreślił duchowny.

Nadzieja na zwycięstwo

Zdaniem jezuity, te strzały zniszczył Jezus Chrystus na krzyżu.

On pokonał zło wziąwszy je na siebie. Maryja pokazuje, że oto zwycięstwo jest możliwe, strzały są połamane

– powiedział o. Kulisz.

Wyjaśnił, że zwycięstwo jest możliwe także w życiu każdego z nas.

Zanim Maryja pokaże połamane strzały, wcześniej daje nam swojego Syna, wcześniej nam mówi: czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie

– podkreślił jezuita.

Przypomniał, że strzały zła ugodziły wcześniej św. Andrzeja Bobolę, który zginął zamordowany przez Kozaków za działalność ewangelizacyjną.

Ale go nie pokonały, nie zniszczyły go. Bo Andrzej Bobola, kapłan, żył Jezusem i Jego miłością i tę miłość niósł. I za tę miłość oddał życie

– podkreślił.

Zdaniem jezuity dziś te dwa znaki – Matka Boża Łaskawa i św. Andrzej Bobola – są znakami nadziei, że zwycięstwo jest możliwe.

Ojciec Kulisz podziękował organizatorom wydarzenia – katolickim wspólnotom zrzeszającym świeckich mężczyzn. Wskazał na ogromną wiarę uczestników procesji różańcowej modlącej się za Ukraińców, chroniących własnymi ciałami swojego państwa przed rosyjską inwazją.

Modlitwa o pokój na Ukrainie i w Polsce

Dodał, że uczestnicy procesji modlą się także o zakończenie wojny na Ukrainie i o pokój w Polsce.

Na czele procesji niesiony był kilkumetrowy krzyż, za nim wizerunek Matki Bożej Łaskawej oraz figura św. Andrzeja Boboli. W relikwiarzach niesione były relikwie m.in. św. Andrzeja Boboli, św. Jana Pawła II, św. o. Pio i bł. Jerzego Popiełuszki.

W czasie marszu uczestnicy procesji odmawiali różaniec, koronkę od Bożego miłosierdzia oraz śpiewali religijne pieśni. Na Placu Zamkowym uczestnicy odmówili Akt Zawierzenia Warszawy Matce Bożej Łaskawej.

Podobne procesje przeszły w niedzielę w kilku miejscach w Polsce m.in. w Krakowie. Organizatorami wydarzenia jest nieformalna grupa skupiająca organizacje pro-life i wspólnoty katolickie – Zjednoczeni 2022. W jej skład wchodzą m.in.: Centrum Życia i Rodziny, Wspólnoty Nieustającego Różańca Świętego, Plutony Różańcowe, Droga Odważnych, Rycerstwo Niepokalanej, Żołnierze Chrystusa, Rycerze św. Jan Pawła II, Akcja Katolicka i Wojownicy Maryi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY