Nie żyje prezydent ZEA. Władzę w kraju przejmie prawdopodobnie jego brat

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zmarł prezydent ZEA

Zmarł prezydent ZEA Chalif ibn Zajid Al Nahajjan / Fot. PAP/EPA/Ali Haider. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Szejk Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich zmarł w piątek w wieku 73 lat. Jego polityka skupiona na modernizacji pomogła przekształcić kraj w regionalną potęgę.
  • W wieku 73 lat z powodów zdrowotnych zmarł prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich Chalif ibn Zajjid Al Nahajjan.
  • W ostatnich latach jego przywództwo było wyłącznie reprezentacyjne, gdyz w 2014 r. przeszedł udar mózgu.
  • Faktyczną władzę w kraju sprawował jego brat Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan, który może zostać ustanowiony formalnie nowym prezydentem.
  • Zobacz także: Ukraina wydała astronomiczną kwotę na wojnę z Rosją

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich ze względu na śmierć 73-letniego prezydenta Chalifa ibn Zajida Al Nahajjana ogłoszono żałobę, a flagi spuszczono do połowy masztu. W ministerstwach i innych instytucjach państwowych oraz w sektorze prywatnym zawieszono pracę na okres trzech dni.

Rola prezydenta Emiratów była w ostatnich latach w dużej mierze reprezentacyjna. W 2014 roku doznał on udaru mózgu i przeszedł operację. Za faktycznego przywódcę powszechnie uznawano jego brata Muhammada ibn Zajida Al Nahajjana.

Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan został mianowany drugim prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2004 roku, zastępując swojego ojca i założyciela narodu, szejka Zajida Al Nahajjana.

Zgodnie z konstytucją, szef rządu szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum będzie pełnił obowiązki prezydenta. W ciągu 30 dni zbierze się rada federalna, aby wybrać nowego prezydenta kraju. 

Czytaj więcej: Adam Michnik staje w obronie Rosjan: “Teza, że masowo popierają wojnę, jest ryzykowna”

Na jego cześć nazwano najwyższy budynek świata

Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan to drugi prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Funkcję tę zaczął sprawować w 2004 roku, po śmierci ojca Zajida Al Nahajjana. Był jego najstarszym synem.

Kierował jednym z największych funduszy inwestycyjnych na świecie Abu Dhabi Investment Authority, zarządzając aktywami o wartości setek miliardów dolarów. Wymieniany był w czołówce najbogatszych władców. Jego majątek pochodził głównie z ropy.

Na jego cześć nazwano najwyższy budynek świata znajdujący się w Dubaju – Burdż Chalifę. Wieżowiec ma wysokość 828 metrów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY