- W wieku 73 lat z powodów zdrowotnych zmarł prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich Chalif ibn Zajjid Al Nahajjan.
- W ostatnich latach jego przywództwo było wyłącznie reprezentacyjne, gdyz w 2014 r. przeszedł udar mózgu.
- Faktyczną władzę w kraju sprawował jego brat Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan, który może zostać ustanowiony formalnie nowym prezydentem.
- Zobacz także: Ukraina wydała astronomiczną kwotę na wojnę z Rosją
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich ze względu na śmierć 73-letniego prezydenta Chalifa ibn Zajida Al Nahajjana ogłoszono żałobę, a flagi spuszczono do połowy masztu. W ministerstwach i innych instytucjach państwowych oraz w sektorze prywatnym zawieszono pracę na okres trzech dni.
UAE President His Highness Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan passes away. #khaleejtimes #uae #sheikhkhalifa pic.twitter.com/Hi0YVf7x0r
— Khaleej Times (@khaleejtimes) May 13, 2022
Rola prezydenta Emiratów była w ostatnich latach w dużej mierze reprezentacyjna. W 2014 roku doznał on udaru mózgu i przeszedł operację. Za faktycznego przywódcę powszechnie uznawano jego brata Muhammada ibn Zajida Al Nahajjana.
Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan został mianowany drugim prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2004 roku, zastępując swojego ojca i założyciela narodu, szejka Zajida Al Nahajjana.
Zgodnie z konstytucją, szef rządu szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum będzie pełnił obowiązki prezydenta. W ciągu 30 dni zbierze się rada federalna, aby wybrać nowego prezydenta kraju.
Czytaj więcej: Adam Michnik staje w obronie Rosjan: “Teza, że masowo popierają wojnę, jest ryzykowna”
Na jego cześć nazwano najwyższy budynek świata
Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan to drugi prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Funkcję tę zaczął sprawować w 2004 roku, po śmierci ojca Zajida Al Nahajjana. Był jego najstarszym synem.
Kierował jednym z największych funduszy inwestycyjnych na świecie Abu Dhabi Investment Authority, zarządzając aktywami o wartości setek miliardów dolarów. Wymieniany był w czołówce najbogatszych władców. Jego majątek pochodził głównie z ropy.
Na jego cześć nazwano najwyższy budynek świata znajdujący się w Dubaju – Burdż Chalifę. Wieżowiec ma wysokość 828 metrów.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
interia.pl