Chińska armia ćwiczy atak na Tajwan? Makiety amerykańskich niszczycieli i lotniskowców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jak podaje hongkoński dziennik "South China Morning Post" ostatnie zdjęcia satelitarne mają sugerować ćwiczenia chińskich żołnierzy testujących ostrzał rakietowy na Tajwan, a także na cele wojskowe na wyspie Guam należącej do Stanów Zjednoczonych.
  • Według amerykańskiej organizacji US Naval Institute, chińska armia ma ćwiczył ostrzał rakietowy na Tajwan oraz wyspę Guam.
  • Zdjęcia satelitarne na pustyni Takla Makan miały przedstawiać makiety amerykańskich lotniskowców i niszczycieli.
  • Analityk z Tajpej Lu Li-szih, stwierdził nawet, że jedna z makiet bardzo przypominała tajwańską bazę wojskową w Suao.
  • Choć oficjalnie Stany Zjednoczone nie utrzymują relacji z Tajwanem to są potajemnie jego największym sojusznikiem militarnym
  • Zobacz także: Błaszczak: wzmocnienie wschodniej flanki NATO to jedyna metoda odstraszania Rosji

Amerykańska organizacja US Naval Institute przekazał, że na zdjęciach pustyni Takla Makan w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej widać instalacje, które przypominają kształtem okręty i bazy wojskowe. Według ekspertów makiety mogą być wykorzystywane jako cele do prób rakiet balistycznych, w tym pocisków przeciwokrętowych YJ-21, DF-21D i DF-26.

Jeden z celów, przypominający kształtem niszczyciela, pojawił się w grudniu 2021 r., a w lutym został zniszczony w próbie rakietowej

– stwierdziła organizacja US Naval Institute.

Wcześniej media informowały m.in. o znajdującej się w tamtej okolicy makiecie amerykańskiego lotniskowca i umieszczonych na pustyni Gobi modelach amerykańskich baz wojskowych w Japonii.

Pracujący w Tajpej analityk Lu Li-szih ocenił, że jedna z makiet jest bardzo podobna do bazy tajwańskiej marynarki wojennej w Suao na północnym wschodzie Tajwanu. Według niego okręty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej mają symulować precyzyjne uderzenia w cele, zarówno w bazie wojskowej na Guam, jak i w porcie wojskowym Suao, przy użyciu pocisków przeciwokrętowych YJ-21.

Ekspert ds. stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze Collin Koh powiedział, że w wypadku konfliktu zbrojnego siły marynarki wojennej USA na Guam byłyby jednym z kluczowych celów dla rakiet ALW.

W czasie wojny port Suao zapewniałby natomiast Tajwanowi dostęp do morskich łańcuchów dostaw, więc jego zniszczenie również mogłoby być jednym z priorytetów

– ocenił Colin Koh.

Komunistyczne władze w Pekinie uważają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły.

USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale uważane są za jego największego sprzymierzeńca i dostawcę broni.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY