Szykują się problemy na tle narodowościowym? Ukraiński baby boom w polskich szpitalach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wielka Brytania

Matka z dzieckiem / fot. pxhere

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna od początku wojny w Polsce urodziło się ponad dwa razy więcej ukraińskich dzieci niż w tym samym okresie w 2021 r. Od 2015 r. można zaobserwować niepokojący trend zmieniający polską jednolitość narodową.
  • Według danych ministerstwa cyfryzacji tylko od 24 lutego tj. wybuchu wojny na Ukrainie, w Polsce urodziło się 2510 dzieci pochodzenia ukraińskiego.
  • Jest to dwa razy więcej niż to miało miejsce w 2021r.
  • W tym samym okresie urodziło się 68 tys. polskich niemowląt, a w 2021 r. około 80,1 tys. dzieci.
  • Warto jednak zaznaczyć, że niebezpieczny dla polskiej demografii trend rośnie od 2015 r.
  • Wówczas urodziło się 704 ukraińskie dzieci, podczas gdy w samym 2020 r. urodziło się ich aż 5,6 tys.
  • Zobacz także: Węgry nie zablokują wejścia Ukrainy do NATO i UE

Dziennik Gazeta Prawna powołując się na dane ministerstwa cyfryzacji, informuje o dużej ilości ukraińskich noworodków. Od 24 lutego na świat przyszło 2510 dzieci urodzonych w Polsce, zaś w 2021 r. liczba ta wynosiła 1090. Jak dodano, w tym samym czasie w tym roku urodziło się ok. 68 tys. dzieci z obywatelstwem polskim, a rok wcześniej ok. 80,1 tys.

Demografowie podkreślają, że niewątpliwą przyczyną wzrostu narodzin ukraińskich dzieci jest wojna – kobiety w ciąży należały do pierwszej grupy uciekających przed zagrożeniami. Nie tylko po to, by móc urodzić w normalnych warunkach, lecz także by mieć zagwarantowaną opiekę nad dzieckiem w pierwszych miesiącach. Jednak taki trend pojawił się już kilka lat temu

– czytamy w DGP.

Jak wylicza prof. Piotr Szukalski, demograf z Łodzi, w 2015 r. Ukrainki urodziły w Polsce 704 dzieci. Rok później było ich już dwa razy więcej, w 2020 r. – niemal osiem razy więcej, bo 5,6 tys.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY