Rząd utrudnia powoływanie asystentów niepełnosprawnych. Rodziny wykluczone

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niepełnosprawny z opiekunem

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Stale rośnie zapotrzebowanie na usługi asystentów osób z niepełnosprawnościami. Asystentami nie mogą jednak zostać członkowie ich rodzin.
  • W liście do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zauważył problem z jakim spotykają się niepełnosprawni.
  • Zgodnie z obecnymi przepisami osoby niepełnosprawne nie mogą powołać na asystentów członków swojej rodziny.
  • Zdaniem pełnomocnika rządu Pawła Wdówika, niepełnosprawni mają pełną swobodę w dobieraniu asystentów.
  • Wyraził on również swój niepokój wobec ewentualnego wdrożenia członków rodziny jako asystentów.
  • Jego zdaniem muszą to być osoby kompetentne i wykwalifikowane.
  • Zobacz także: Niemiecki koncern wyłamuje się z sankcji. Będzie płacił Rosjanom za gaz

Zasady dotyczące tego, kto może być kandydatem na asystenta osobistego, powinny być wprowadzane wyraźnie w treści programu, a wykładnia nie może prowadzić do ograniczenia możliwości wsparcia osób z niepełnosprawnościami

-wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.

Rzecznik praw obywatelskich zauważył, że w niektórych gminach usług asystenckich w ogóle nie ma. Z informacji RPO wynika, że dzieje się tak, gdyż mimo ogłaszania konkursów coraz trudniej jest znaleźć asystenta, który odpowiadałby oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami.

Wykluczenie członków rodziny z kandydatów na asystenta w mniejszych miejscowościach może uniemożliwić znalezienie kandydata odpowiadającego wnioskodawcy

– zaznaczył rzecznik.

Wykluczono z grona kandydatów na asystentów oraz jak ustalono zakres pojęcia członka rodziny na potrzeby programu.

Rzecznik poprosił również o informację, czy przy planowaniu programu przeprowadzono analizę podobnych rozwiązań w innych państwach europejskich. W niektórych istnieje bowiem możliwość zaangażowania jako asystenta członka rodziny osoby z niepełnosprawnością lub osoby współmieszkającej z taką osobą.

Czytaj więcej: Aondo-Akaa: Niepełnosprawni, to ofiary wojny, o których się milczy [NASZ WYWIAD]

Odpowiedź pełnomocnika rządu

W korespondencji zwrotnej czytamy, że zgodnie z zapisami Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030, osoba z niepełnosprawnością będzie miała zapewniony wybór asystenta osobistego według swojej preferencji przez wskazanie własnego asystenta lub wybór spośród kilku kandydatów.

Będzie miała swobodę decydowania o tym, gdzie, kiedy i w jaki sposób wybrany asystent będzie świadczył jej wsparcie. Zarówno liczba godzin świadczonej usługi, jak również liczba asystentów wspierających daną osobę będzie adekwatna do potrzeb. 

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2022 – wprowadził zapisy umożliwiające zatrudnienie asystentów wskazanych przez uczestników programu. Jednocześnie w jego treści wprowadzono kilka obostrzeń i ograniczeń, których celem było zapewnienie realizacji usługi w sposób jak najbardziej skuteczny i profesjonalny przez osoby odpowiednio przygotowane

– wyjaśnił Paweł Wdówik.

I wyjaśnia, że jak wynika z poczynionych w związku ze skargami ustaleń, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych “Podkarpacie”, skierowanym do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, zwróciło się z prośbą o wyjaśnienie, czy wskazany katalog osób, które nie mogą pełnić funkcji asystenta jest katalogiem zamkniętym. W odpowiedzi podkreślono, że powyższe zasady dotyczą również synowej oraz zięcia w przypadku świadczenia usług względem teściów oraz przez teściów, a także pasierba oraz pasierbicy w przypadku świadczenia usług względem ojczyma i macochy oraz przez ojczyma i macochę.

W skargach kierowanych do Rzecznika pojawiają się obawy, że katalog członków rodziny może być dalej rozszerzany w drodze analogii, co ostatecznie może pozbawić wsparcia niektórych zainteresowanych.

Interpretacja rozszerzająca katalog osób, które nie mogą pełnić funkcji asystenta, budzi moje wątpliwości, w szczególności co do celu i skutków takiej wykładni. Zasady dotyczące tego, kto może być kandydatem na asystenta osobistego powinny być wprowadzane wyraźnie w treści programu, a wykładnia jego treści nie może prowadzić do ograniczenia możliwości wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Rozszerzanie tego katalogu o kolejne osoby musi być jako takie ograniczenie rozumiane

– tłumaczył pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

W ocenie pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, przyjęta definicja członka rodziny, którego na potrzeby programu określa się poprzez wskazanie konkretnych relacji rodzinnych bądź wspólnego miejsca zamieszkania, jest precyzyjna i nie wymaga dalszych zabiegów interpretacyjnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

portalsamorzadowy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY