Zobacz także: Terlecki oskarżył koalicjantów o nielojalność. Cięta riposta prawicowego działacza
W trakcie konferencji prasowej wiceminister Wdówik przedstawił szczegóły proponowanych przez rząd rozwiązań. Będą to:
- Program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe,
- Program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta,
- Program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie.
Pierwszy i największy program wspomaganych społeczności mieszkaniowych to jest coś, o co bardzo zabiegały rodziny osób z największymi niepełnosprawnościami – stwierdził.
W jego ramach tworzone będą „małe, kameralne miejsca gwarantujące możliwość zamieszkania”. Będą one miały formę wspomaganych mieszkań. Jak dodał, „społeczności, zgodnie z ideą deinstytucjonalizacji, będą liczyły maksymalnie 12 mieszkańców podzielonych na zespoły mieszkalne nie większe niż 6 osób”.
Z kolei celem programu Mieszkanie dla absolwenta jest wsparcie w rozpoczynaniu niezależnego życia absolwentów z niepełnosprawnością kończących naukę we wszystkich typach szkół, poprzez dofinansowanie wynajmu mieszkań. Wiceminister wskazał, że program ten będzie miał charakter “degresywny”. Przez pierwszy rok wynajmu mieszkania dofinansowanie będzie wynosiło 100 proc. kosztów wynajmu, w drugim roku – 70 proc. kosztów, a w trzecim roku – 40 proc.
Trzeci program, również z budżetem 150 mln zł, jest skierowany do osób z niepełnosprawnością, uwięzionych w mieszkaniach, […] budynkach z barierami architektonicznymi – wyjaśnił minister. – Tutaj można otrzymać dofinansowanie do równowartości 15 mkw. nowego mieszkania, które jest wolne od barier – dodał.
Jego zdaniem „wszystkie programy wpisują się w przyjętą przez rząd strategię na rzecz osób z niepełnosprawności na lata 2021-2030”.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
naszdziennik.pl, gov.pl