Maszyny CNC – czym są, jak działają i gdzie można je wykorzystać?

artykuł partnerski
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prasa krawędziowa / fot. źródło partnera

Upowszechnienie komputera zrewolucjonizowało wiele aspektów współczesnego rynku. Możliwość wykorzystania programowalnej maszyny liczącej w przemyśle przyczyniła się do znacznego zwiększenia wydajności oraz precyzji linii produkcyjnych. W jaki sposób działają maszyny CNC, czemu zawdzięczają swoją skuteczność i gdzie są najczęściej wykorzystywane?

Maszyny CNC co to?

Aby wyjaśnić dlaczego urządzenia tego typu zyskały tak dużą popularność na całym świecie, trzeba najpierw odpowiedzieć na pytanie: co to są maszyny CNC? Obecny w nazwie skrót oznacza Computer Numerical Control, czyli dosłownie komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Pod tym skomplikowanym terminem kryje się niewielki komputer, którego zadaniem jest nadzorowanie pracy maszyny. Możliwość programowania urządzenia oraz wprowadzania do pamięci nawet złożonych projektów sprawiła, że narzędzia CNC wyznaczyły nową jakość w przemyśle. Ich użycie znacznie zwiększyło prędkość oraz dokładność obróbki elementów, a wysoka powtarzalność każdego cyklu pracy umożliwiła wielkoseryjną produkcję części o znacznym poziomie złożonościMaszyny CNC to szeroka kategoria urządzeń, obejmująca prasy krawędziowe, tokarki, frezarki, wycinarki, nożyce gilotynowe oraz inne narzędzia, które umożliwiają wszechstronną obróbkę metalu, drewna oraz tworzywa sztucznego.

Obrabiarka CNC co to jest i jak działa?

Obecność systemu sterowania komputerowego sprawia, że maszyny CNC działają inaczej, niż tradycyjne urządzenia. Obróbka części wymaga wcześniejszego etapu projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), po czym plan jest przetwarzany na szereg współrzędnych oraz informacji w taki sposób, aby można było je wprowadzić do maszyny celem wykonania (CNC). Komunikacja pomiędzy użytkownikiem a obrabiarką odbywa się za pomocą interfejsu, który umożliwia wczytywanie, edycję oraz wykonania programu obróbki. W zależności od modelu interfejsu operator może wprowadzać korekty dla narzędzi, przesuwać cały układ współrzędnych, zmieniać parametry obróbki oraz śledzić postępy programu.

W zależności od złożoności wyróżniamy trzy rodzaje sterowania obrabiarki CNC:

  • punktowe – podstawową funkcją tego systemu jest umieszczenie narzędzia w określonym punkcie względem przedmiotu. Tego typu system sterowania nie zakłada kontroli nad torem oraz szybkością poruszania się narzędzia i jest najczęściej wykorzystywany w wiertarkach, przebijarkach, wytaczarkach. To najprostszy z dostępnych systemów sterowania CNC.
  • odcinkowe – ten układ pozwala na przemieszczaniu narzędzia po wytyczonym torze z określoną prędkością. Obrabiany element musi być ułożony równolegle do osi sterowanych, dlatego ten system sterowania jest zwykle stosowany np. w przypadku frezowania płasko-równoległego oraz tłoczenia wzdłużnego.
  • kształtowe – ten typ systemu sterowania należy do najbardziej złożonych ze względu na możliwość zaprogramowania oraz wykonania dowolnego ruchu w zakresie możliwości maszyny, co obejmuje nie tylko poruszanie się po linii prostej, ale również po skosie, łuku lub krzywiźnie. W zależności od liczby sterowanych osi można podzielić systemy tego typu na 2D – gdzie narzędzie porusza się w dowolny sposób w jednej płaszczyźnie – 2½ D – gdzie narzędzie porusza się w trzech płaszczyznach, ale ruch nie może następować we wszystkich jednocześnie – oraz 3D – gdzie narzędzie może wykonywać pełne ruchy przestrzenne.

Warto nadmienić, że systemy sterowania mogą być mieszane i łączyć elementy dwóch wymienionych powyżej rodzajów.

Gdzie stosowane są maszyny CNC?

Ze względu na fakt, że obrabiarka CNC wykonuje te same zadania, co tradycyjne odpowiedniki, narzędzia tego typu można znaleźć we wszystkich gałęziach przemysłu. Maszyny do cięcia CNC są częstym widokiem w zakładach zajmujących się obróbką elementów konstrukcyjnych – zarówno prętów oraz kształtowników, jak i rur z tworzywa sztucznego. Wysoka precyzja i powtarzalność sprawia, że szereg maszyn CNC znajduje zastosowanie w zakładach produkujących części do samochodów, statków oraz samolotów. Z tego samego powodu urządzenia sterowane komputerowo są wykorzystywane w sektorze medycznym, gdzie odpowiadają za produkcję narzędzi, protez oraz implantów. Duży zakres ruchu i możliwość dostosowania cyklu pracy do bieżących potrzeb uczynił z maszyn CNC fundament dla dużych oraz średnich zakładów, które cenią sobie wysoką wydajność i precyzję wykonania. Maszyny CNC warto kupić u znanego i sprawdzonego dystrybutora maszyn do obróbki metalu, np. w BiTop.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY