Litewska minister z polskim nazwiskiem? Dobrowolska złożyła wniosek

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polska minister z Litwy chce zmienić nazwisko

Minister sprawiedliwości Litwy Ewelina Dobrowolska / Fot. Twitter

Wraz z wejściem w życie w maju ustawy zezwalającej na oryginalny zapis nazwiska w dokumentach tożsamości, wnioski o zmianę zapisu w paszportach złożyli pierwsi Polacy, w tym politycy.
  • Politycy polskiego pochodzenia na Litwie postanowili zmienić zapis swoich nazwisk
  • Minister sprawiedliwości Evelina Dobrovolska poinformowała, że złożyła w tej sprawie wniosek
  • Zamiast litery “v”, będzie posiadała spolszczoną wersję “w”
  • W ślad za nią poszedł lider AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski oraz poseł Beata Pietkiewicz
  • Stało się to możliwe, dzięki przyjętej w styczniu ustawie dopuszczającą oryginalna pisownię
  • Zobacz także: Misja pokojowa na Ukrainie. Zobacz co sądzą o tym Polacy

Jako jedna z pierwszych wniosek złożyła minister sprawiedliwości Evelina Dobrovolska. W jej imieniu i nazwisku literę “v” zastąpi litera “w”. Złożenie wniosku zapowiedział lider AWPL-ZchR Waldemar Tomaszewski i posłanka Beata Pietkiewicz.

Oryginalna pisownia jest dozwolona przez ustawę uchwaloną przez Sejm w styczniu po dziesięcioleciach debaty. Stanowi ona, że przedstawiciele mniejszości narodowych będą musieli zadeklarować swoją narodowość i udowodnić, że takie nazwisko mieli ich rodzice, dziadkowie lub przodkowie.

O zmianę imienia i nazwiska będzie można wnioskować w wybranym przez siebie urzędzie stanu cywilnego, za pośrednictwem systemu elektronicznego, listem poleconym lub kurierem. Formalności potrwają parę miesięcy.

Urodzona w 1988 roku w Wilnie Polka Ewelina Dobrowolska jest prawniczką, działaczką społeczną, radną miasta Wilna, a przede wszystkim obrończynią praw mniejszości narodowych. W grudniu 2020 weszła do Rządu Republiki Litewskiej, na stanowisku ministra sprawiedliwości. Do sejmu startowała z list Partii Wolności.

Jest pierwszą od wielu lat posłanką wybraną do litewskiego Sejmu z ramienia innej partii niż Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, która w tym roku nie przekroczyła progu wyborczego. Z ramienia AWPL-ZChR z okręgów jednomandatowych trafiło trzech posłów: Czesław Olszewski, Beata Pietkiewicz i Rita Tamašunienė.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

kresy24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY