- Politycy polskiego pochodzenia na Litwie postanowili zmienić zapis swoich nazwisk
- Minister sprawiedliwości Evelina Dobrovolska poinformowała, że złożyła w tej sprawie wniosek
- Zamiast litery “v”, będzie posiadała spolszczoną wersję “w”
- W ślad za nią poszedł lider AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski oraz poseł Beata Pietkiewicz
- Stało się to możliwe, dzięki przyjętej w styczniu ustawie dopuszczającą oryginalna pisownię
- Zobacz także: Misja pokojowa na Ukrainie. Zobacz co sądzą o tym Polacy
Jako jedna z pierwszych wniosek złożyła minister sprawiedliwości Evelina Dobrovolska. W jej imieniu i nazwisku literę “v” zastąpi litera “w”. Złożenie wniosku zapowiedział lider AWPL-ZchR Waldemar Tomaszewski i posłanka Beata Pietkiewicz.
Oryginalna pisownia jest dozwolona przez ustawę uchwaloną przez Sejm w styczniu po dziesięcioleciach debaty. Stanowi ona, że przedstawiciele mniejszości narodowych będą musieli zadeklarować swoją narodowość i udowodnić, że takie nazwisko mieli ich rodzice, dziadkowie lub przodkowie.
O zmianę imienia i nazwiska będzie można wnioskować w wybranym przez siebie urzędzie stanu cywilnego, za pośrednictwem systemu elektronicznego, listem poleconym lub kurierem. Formalności potrwają parę miesięcy.
Urodzona w 1988 roku w Wilnie Polka Ewelina Dobrowolska jest prawniczką, działaczką społeczną, radną miasta Wilna, a przede wszystkim obrończynią praw mniejszości narodowych. W grudniu 2020 weszła do Rządu Republiki Litewskiej, na stanowisku ministra sprawiedliwości. Do sejmu startowała z list Partii Wolności.
Jest pierwszą od wielu lat posłanką wybraną do litewskiego Sejmu z ramienia innej partii niż Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, która w tym roku nie przekroczyła progu wyborczego. Z ramienia AWPL-ZChR z okręgów jednomandatowych trafiło trzech posłów: Czesław Olszewski, Beata Pietkiewicz i Rita Tamašunienė.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
kresy24.pl