Polska będzie od dzisiaj sprowadzała gaz z Litwy? Pomoże gazociąg i gazoport

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. YouTube

Polska 1 maja uruchomiła wraz z Litwą gazociąg GIPL. O polsko-litewskim połączeniu gazowym poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
  • Polska uruchomiła wraz z Litwą połączenie gazowe, tak jak zapowiadał wcześniej rząd.
  • Doniesienia te potwierdziła w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
  • Prezes zarządu Amber Grid (operator litewskiej części) przekonuje, że gazociąg GIPL to “kamień milowy w historii rozwoju niezależności energetycznej między Litwą a Polską”.
  • Litwa na początku kwietnia zrezygnowała z importu gazu z Rosji.
  • Całe zapotrzebowanie kraju na gaz jest obecnie zaspokajane przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie.
  • Komentatorzy zwracają jednak uwagę na to, że w porozumieniu wcale nie chodzi o to, by Polska sprowadzała gaz, ale żeby podłączyć państwa bałtyckie do systemów europejskich.
  • Przepustowość w kierunku Litwy wyniesie w przeliczeniu 2 mld m sześc. rocznie, a w kierunku Polski – ok. 1,9 mld m sześc. gazu rocznie.
  • Zobacz także: Sztab Generalny Ukrainy: W ciągu ostatniej doby odparto 10 ataków wroga

Polska ma połączenie gazowe z Litwą

1 maja zgodnie z zapowiedziami, został uruchomiony polsko-litewski gazociąg GIPL. “Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski.

– potwierdziła na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

O uruchomieniu polsko-litewskiego połączenia gazowego poinformował także na swojej stronie operator litewskiej części gazociągu Amber Grid.

Uniezależniliśmy się od dostaw rosyjskiego gazu jako pierwszy kraj UE spośród państw będących odbiorcami Gazpromu. Jest to wynik wielu lat konsekwentnej polityki energetycznej i podjętych w odpowiednim czasie decyzji infrastrukturalnych.

– podkreślił litewski minister energetyki Dainius Kreivys.

Jest to kamień milowy w historii rozwoju niezależności energetycznej między Litwą a Polską, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa dostaw gazu. Mając możliwość importu i eksportu gazu poprzez interkonektor GIPL, Litwa i Polska zwiększyły nie tylko własne bezpieczeństwo energetyczne, ale także bezpieczeństwo energetyczne państw bałtyckich i Finlandii jako regionu, co jest szczególnie ważne w obecnych warunkach geopolitycznych. Niezawodna infrastruktura umożliwiająca nieprzerwaną wymianę energii jest kluczowym elementem rozwoju gospodarczego regionu.

– przekazał Nemunas Biknius, Prezes Zarządu Amber Grid.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY