Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Historia barw narodowych. Kilka ważnych faktów o biało-czerwonej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Polski

Flaga Polski / Fot. Flickr

Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto obchodzone od 2004 roku. Sejm na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP postanowił podkreślić wartość barw biało-czerwonych.
  • Dzień Flagi Rzeczypospolitej obchodzimy drugiego maja nie bez przyczyny
  • 2 maja 1945 roku polska flaga załopotała w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa
  • Termin święta ma też wymiar antykomunistyczny
  • Kiedy władze PRL zakazały święta Konstytucji 3 maja, po Święcie Pracy flagi miały być zdejmowane
  • Polskie barwy narodowe sięgają czasów dynastii Piastów; już wówczas polskie chorągwie przedstawiały białego orła na czerwonym tle
  • Barwy biało-czerwone po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831
  • Zobacz także: Śniadanie w MN: Potocki, Pochwat i Bodakowski podsumowują polityczny tydzień

Dzień Flagi. Historia barw biało-czerwonych

Kolorom od zawsze przypisywano znaczenie. Biel miała symbolizować porządek, szlachetność oraz czystość. Barwa czerwona natomiast kojarzyła się z krwią, ogniem, walecznością i odwagą. Co ciekawe, nie każdy możnowładca mógł sobie pozwolić na używanie czerwonego koloru na tkaninach. Czerwony barwnik produkowano z wydzieliny owadów zwanych czerwcami, toteż mogli sobie na niego pozwolić wyłącznie najdostojniejsi i najbogatsi.

Biały i czerwony przez setki lat znajdowały się na chorągwiach Piastów, a potem Jagiellonów. W swoim kształcie przetrwały czasy wolnej elekcji i Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Po raz pierwszy w charakterze barw narodowych wystąpiły podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1792 roku. Damy ubierały wówczas białe suknie przepasane czerwonymi szarfami, a panowie nałożyli biało-czerwone szarfy. Obradujący w czasie powstania listopadowego Sejm Królestwa Polskiego w dniu 7 lutego 1831 r. uznał biel i czerwień za barwy narodowe.

Udający się na emigrację żołnierze powstania listopadowego witani byli w Niemczech biało-czerwonymi kolorami. Dwubarwne kokardy przypinali uczestnicy walk o niepodległość. Żołnierze powstania styczniowego 1863 r. zakładali biało-czerwone opaski. Pierwszą manifestacją, w czasie której niesiono biało-czerwone flagi, był pochód w Warszawie w 1916 r. z okazji 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy w dniu 1 sierpnia 1919 r. uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych.

Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny ˗ biały, dolny zaś ˗ czerwony.

– napisano w dokumencie.

Tak bogata historia kolorów białego i czerwonego sprawiła, że te zostały z nami do dzisiaj, przetrwawszy okupację niemiecką i czasy komunizmu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Muzeum Historii Polski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY