ABW zablokowało stronę wRealu24. Chodzi o szerzenie propagandy na rzecz Rosji

Dodano   24
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marcin Rola

Marcin Rola / Fot. YouTube/MediaNarodowe

Dostawcy internetowi na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zablokowali liczne portale, które miały szerzyć rosyjską propagandę. Wśród stron internetowych zablokowanych w Polsce po rozpoczęciu agresji militarnej Rosji na Ukrainę są m.in. wRealu24, Sputnik.pl i Kenta.ru.

Kilka dni po rozpoczęciu wojny na Ukrainie polskie władze poinformowały, że w naszym kraju zablokowano korzystanie z grupy serwisów internetowych rozpowszechniających rosyjską propagandę Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i sekretarz stanu ds. cyfryzacji w kancelarii premiera, podkreślił, że wśród zablokowanych stron jest polskojęzyczna wersja rosyjskiego portalu Sputnik.

Strona może dalej być dostępna w przypadku korzystania z innego DNS niż ten dostarczony przez operatora. Wg naszych danych blokada działa w większości wypadków

– stwierdził sekretarz stanu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Minister Cieszyński zaznaczał wcześniej swoją niechęć do jutubera Marcina Roli oraz kanału wRealu24 prosząc administracje Twittera o zablokowanie profili tych podmiotów.

Minister zaznaczył, że zablokowano łącznie kilkadziesiąt adresów, wskazanych przez ekspertów od walki z dezinformacją.

Przedstawiciele rządu i służb specjalnych nie wskazywali, które witryny są w tej grupie. Internauci szybko zwrócili uwagę, że nie działają u nas m.in. Xportal.pl i Myslpolska.info. Według ustaleń bloga Zaufana Trzecia Strona na liście zablokowanych adresów są też rosyjskie Ria.ru i Lenta.ru, a także Dziennik-polityczny.com, Rt.com, Ruptly.com, Wicipolskie.pl, Wolnemedia.net oraz dwie domeny telewizji internetowej wRealu24: wrealu24.pl.

Warto zwrócić uwagę na to, iż jest to lista niekompletna i znajdują się na niej wyłącznie te witryny, których “awarię” zauważyło szersze grono internautów. Co istotne, ABW wielokrotnie odmawiało ujawniania pełnej listy domen, a próby wymuszenia tego na drodze prawnej przez różne organizacje kończyły się fiaskiem. 

Działania podjęto na mocy artykułu 180 ust. 1 Prawa Telekomunikacyjnego:

Przedsiębiorca telekomunikacyjny jest obowiązany do niezwłocznego blokowania połączeń telekomunikacyjnych lub przekazów informacji, na żądanie uprawnionych podmiotów, jeżeli połączenia te mogą zagrażać obronności, bezpieczeństwu państwa oraz bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu, albo do umożliwienia dokonania takiej blokady przez te podmioty.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, wirtualnemedia.npl

Subskrybuj
Powiadom o
24 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY