Media: Unia Europejska przygotowuje sankcje na rosyjską ropę

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Unia Europejska jest coraz bliższa wprowadzenia stopniowego embarga na rosyjską ropę. Jak pisze amerykański dziennik New York Times, taka propozycja ma zostać przedstawiona w czasie środowego spotkania ambasadorów państw UE.
  • Jak informuje New York Times, Komisja Europejska od kilku tygodni pracuje nad stopniowymi sankcjami na rosyjską ropę
  • Podczas spotkania unijnych ambasadorów w środę ma zostać przedyskutowana sprawa 6 pakietu sankcji
  • Niewykluczone, że już wtedy Wspólnota podejmie decyzję o wdrożeniu stopniowego embarga na rosyjska ropę
  • Do tej pory Niemcy skutecznie blokowały realizację tego założenia, lecz teraz wg. ministra energetyki Roberta Habecka jego państwa jest gotowe do pełnych sankcji
  • Stopniowe wdrażanie embarga będzie polegało na szukaniu nowych dostawców w krajach Zatoki Perskiej
  • Zobacz także: Winnicki o krytycznej postawie wobec Ukrainy: “Należy pamiętać o Wołyniu”

Unia przygotowuje takie rozwiązanie, przezwyciężając w ten sposób głębokie podziały wśród członków wspólnoty, którzy są uzależnieni od dostaw energii od Rosji

– informuje w piątek New York Times.

Amerykański dziennik podaje, że plany Unii Europejskiej pokrywają się z pogłębieniem zaangażowania we wspólnym wspieraniu zdolności obronnych Ukrainy przez Stany Zjednoczone oraz ich sojuszników. Kooperacja działań ma na celu odparcia rosyjskich sił z napadniętego kraju.

Dziennikarze twierdzą, że embargo na rosyjską ropę, które miało być trudne i kosztowne dla Europy, uznano za mało prawdopodobne, gdy zaczęła się wojna. Ale stanowiska się zaostrzyły, a kraje NATO wysyłają więcej broni na Ukrainę i więcej żołnierzy do jej sąsiadów.

Czytaj więcej: Skandaliczne decyzje urzędników. Polacy muszą ustępować uchodźcom

Intensywne prace nad sankcjami

Przepisy o zakazaniu importu do Unii rosyjskiej ropy były przygotowywane od tygodni. Intensywne rozmowy na ten temat mają być kontynuowane w ten weekend.

Dopiero później Komisja Europejska, będzie mogła przedstawić sfinalizowany wniosek dla unijnych ambasadorów, którzy być może już w przyszłym tygodniu zatwierdzą stopniowe embargo razem z szóstym pakietem sankcji.

Jak zapowiada dziennik, embargo w pierwszym przypadku będzie obejmować ropę transportowaną tankowcami szybciej, niż tę dostarczaną rurociągami.

Rosja największym eksporterem Rosji w Europie

Decyzję do tej pory blokowały przede wszystkim Niemcy, którzy z Rosji importowali 1/3 swojej ropy. Jednak w tym tygodniu minister energetyki Robert Habeck stwierdził, że w ostatnich tygodniach jego kraj obniżył ten poziom do zaledwie 12 procent, co czyni pełne embargo wykonalnym.

Rosja jest obecnie największym dostawcą ropy do Europy – zaspokaja 1/4 zapotrzebowania UE. Europa jest też najważniejszym klientem – to około połowa całkowitego eksportu Rosji.

Stopniowe wprowadzanie embarga oznacza, że Unia Europejska będzie się starała uzupełnić niedobór przez sprowadzanie ropy z innych źródeł: z Zatoki Perskiej, Nigerii, Kazachstanu, czy Azerbejdżanu.

Czytaj więcej: Banki zarabiają na krzywdzie Polaków. Sommer: “Rabunek trwa i mało kto protestuje”

Wzmożone wsparcie dla Ukrainy

Informacja o embargu pojawia się pod koniec tygodnia, w którym widać wzmożoną ilość działań mających na celu zapewnienie Ukrainie większej ilości broni i wsparcia oraz wzmocnienie obrony krajów NATO

– czytamy.

To wszystko dzieje się wtedy, gdy staje się jasne, że zarówno Kreml, jak i Waszyngton przygotowują się do długiej walki, która może rozprzestrzenić się na inne części Europy Wschodniej.

Brytyjczycy poinformowali, że rozmieszczą 8 tys. żołnierzy w Europie, aby w ten sposób dołączyć do dziesiątek tysięcy wojskowych z krajów NATO w ćwiczeniach mających na celu powstrzymanie dalszej rosyjskiej agresji.

W czwartek, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poprosił Kongres o zatwierdzenie 33 miliardów dolarów na wzmocnienie arsenału i wsparcia gospodarki Ukrainy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY