Na majówkę i urlop? To na Żywiecczyznę! [+ KALENDARIUM WYDARZEŃ]

TYLKO U NAS
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!

Widok na Górę Żar. / Fot. Jerzy Duda. Arch. Starostwo Powiatowe w Żywcu.

W związku ze zbliżającym się czasem majówki oraz okresem wakacyjnym w swoje strony serdecznie zaprasza urokliwa Ziemia Żywiecka, w województwie śląskim, na południu Polski. Żywiecczyzna jest regionem, który spodoba się wszystkim turystom. Aktywny wypoczynek, kontakt z przyrodą czy malownicze krajobrazy to tylko niektóre aspekty zachęcające do jej odwiedzenia. Znaleźć tu można bowiem miejsca piękne i ciekawe.

Zobacz także: Żywieckie Gody – niezwykły polski zwyczaj! [+ FOTO]

Położony w środku rozległej kotliny Żywiec jest jednym z najstarszych i najładniejszych miast południowej Polski. Najciekawszą jego atrakcją jest Zespół Parkowo-Zamkowy ze Starym Zamkiem, w którym mieści się Muzeum Miejskie oraz Pałacem Habsburgów, dawną rezydencją żywieckich Habsburgów. W salach muzeum mieszczą się liczne zbiory historyczne, archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze z całego regionu, natomiast w Pałacu Habsburgów organizowane są liczne koncerty, które przyciągają melomanów z całej Polski. Oba obiekty otacza wspaniały park krajobrazowy, zaprojektowany w stylu angielskim. Znajduje się tam również historyczny park tematyczny „Od Komorowskich do Habsburgów”, który gromadzi 23 miniatury obiektów, wybudowanych przez właścicieli Żywca. Ogromną popularnością cieszy się również Muzeum Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu – interaktywne muzeum, gdzie odwiedzający poznają historię żywieckiego browaru oraz jego współczesność.

Niedaleko Żywca znajduje się Góra Żar, malowniczo wpleciona pomiędzy dwa jeziora – Żywieckie i Międzybrodzkie. Na szczycie góry zbudowano zbiornik wodny, a wewnątrz elektrownię szczytowo-pompową – unikalny w skali światowej obiekt energetyczny. Góra Żar zapewnia liczne atrakcje – podniebne wycieczki paralotniami czy loty szybowcami. Ponadto na zboczach góry wybudowany został park linowy. Dla tych, którzy wolą atrakcje stąpając po ziemi, polecamy relaks na szczycie i podziwianie wspaniałych i zapierających dech w piersiach widoków na Kotlinę Żywiecką czy downhill, czyli zjazd rowerem po zboczu góry.

Miłośników wody przyciągają Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie. Miejscowości położone wzdłuż brzegów stały się popularnymi ośrodkami turystycznymi, a praktycznie każdy z nich posiada własną keję i wypożyczalnię sprzętu wodnego, dzięki czemu można pożeglować. Ale jeziora zachęcają również do plażowania, pływania na rowerkach wodnych, windsurfingu, wędkowania czy nawet nurkowania, jeśli ktoś posiada swój sprzęt.

Na Żywiecczyźnie można zaznać większej dawki adrenaliny niż przy zwykłej turystyce aktywnej, bowiem wiele jest miejsc nadających się do wspinaczki skałkowej. Najwięcej jest ich w okolicach Beskidu Śląskiego i Małego. Jednak miejscem, gdzie można w sposób bezpieczny uprawiać wspinaczkę jest Geopark Glinka w nieczynnym już kamieniołomie. Znajduje się tam jeden z najdłuższych w Polsce zjazdów typu „tyrolka”, ścianka wspinaczkowa, wielofunkcyjny plac rekreacyjny, a także basen. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszy się Aquapark w Leśnej, znakomity dla rodzin z dziećmi. Amatorzy aktywnego wypoczynku będą mogli nacieszyć się więc licznymi atrakcjami – szlaki turystyczne, szlaki rowerowe, możliwość uprawiania turystyki konnej i turystyka wodna to tylko niektóre aspekty, które przyciągają tu rzesze odwiedzających. Różnorodność krajobrazu zachęca również do coraz bardziej popularnych biegów górskich. Można zarówno biegać rekreacyjnie, jak również wziąć udział w licznych imprezach biegowych.

Na Żywiecczyźnie znajduje się wiele obiektów kultury ludowej, takie jak Stara Chałupa w Milówce, Stara Karczma w Jeleśni czy Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu. Dzięki nim można poczuć ducha odległych czasów.

Warto dopasować termin urlopu do licznych imprez kulturalnych i sportowych, które mają zasięg krajowy i międzynarodowy. Zwłaszcza w okresie letnim Żywiecczyzna tętni życiem i każdy znajdzie coś dla siebie. Czy będą to piesze wędrówki po górach, turystyka rowerowa, odpoczynek nad jeziorem, zimą zaś szusowanie na nartach. Warto też dostosować swój urlop do bogatego kalendarza imprez zarówno kulturalnych, turystycznych jak i sportowych. Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu jest organizatorem kilku ważnych przedsięwzięć o zasięgu ponadlokalnym.

Wraz z nastaniem wiosny organizowane są warsztaty o tematyce wielkanocnej, podczas których uczestnicy wykonają swoją własną palmę wielkanocną. W dniu 18 czerwca br. odbędzie się Przegląd Orkiestr Dętych. Na scenie Amfiteatru pod Grojcem w Żywcu zagra 15 orkiestr dętych, które zaprezentują muzykę klasyczną, rockową i współczesną. W tym roku impreza zorganizowana zostanie wspólnie z Urzędem Miejskim oraz Miejskim Centrum Kultury w Żywcu w ramach Dni Żywca (18-19.062022r.), podczas których odbędzie się również Wybór Cechmistrza Cechu Szewskiego w Żywcu. Przedsięwzięcie to zorganizowane zostanie przez Stowarzyszenie Asysta Żywiecka z okazji Roku Rzemiosła Województwa Śląskiego. W ramach tegoż cyklu będzie miał miejsce również Beskidzki Jarmark Rzemiosła, odbywający się w ramach Dni Powiatu Żywieckiego w dniu 23 lipca 2022 r. na stadionie w Łodygowicach. Jarmark będzie obfitował w pokazy różnych zawodów rzemieślniczych popularnych na Żywiecczyźnie. Dni Powiatu to jednak nie tylko jarmark rzemieślniczy. Na imprezę składają się występy regionalnych kapel i zespołów, Przegląd Potraw Regionalnych, jak również Święto Miodu i wiele atrakcji dla najmłodszych. A więc każdy znajdzie coś dla siebie. Natomiast w dniu 24 lipca również na stadionie w Łodygowicach odbędzie się Gminna Feta, zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach.

Jesienią Wydział TKSP żywieckiego starostwa zorganizuje wielkie Święto Ekologiczne. Skierowany do młodzieży szkolnej Zlot Turystyczno-Ekologiczny „Czyste Góry” odbędzie się w dniu 1 października z finałem w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Rajczy-Nickulinie. Impreza składać się będzie z dwóch etapów. Najpierw dzieci i młodzież szkół Powiatu Żywieckiego wędrować będzie po beskidzkich szlakach sprzątając je, by następnie w gościnnym szkolnym schronisku młodzieżowym wziąć udział w zabawach i warsztatach związanych z ekologią i turystyką. Warto nadmienić, iż od kilku lat zlot organizowany jest wspólnie z Fundacją Energia Społeczna w ramach Festiwalu Czyste Beskidy.

Koniec roku to Święta Bożego Narodzenia. Wydział TKSP Starostwa Powiatowego w Żywcu z tej okazji organizuje cykl imprez Boże Narodzenie w Beskidach, tym razem poszerzony o udział partnerskiego regionu Frydlant nad Ostravicą w Czechach. W ramach cyklu odbędą się dwa konkursy, plastyczny i literacki, związane z tematyką bożonarodzeniową, skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej. Oprócz tego zorganizowane zostaną warsztaty, na których uczestnicy tworzyć będą ozdoby świąteczne. Całość zakończona zostanie spotkaniem wigilijnym pod nazwą Wigilia Naszych Przodków.

Każda z powyższych imprez ma na celu pielęgnację zwyczajów Żywiecczyzny oraz jej promocję wśród społeczności lokalnej i przyjezdnych turystów, dlatego warto zaplanować sobie pobyt na terenie Powiatu Żywieckiego w którymś z powyższych terminów. Warto wspomnieć też o flagowej imprezie, jaką jest Tydzień Kultury Beskidzkiej organizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej, który odbędzie się w tym roku po raz 59, w dniach 30 lipca – 7 sierpnia. Szczegóły w linku. Żywiecczyzna zaprasza, tu przysłowie „Gość w dom, Bóg w dom” nabiera szczególnego znaczenia, przyjedź i przekonaj się o tym!

Starostwo Powiatowe w Żywcu

Jezioro Żywieckie, fot. Jerzy Duda. Arch. Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY