Współpraca irańsko-chińska. Amerykańskie sankcje przybliżają do siebie oba państwa

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!

Współpraca irańsko-chińska / Fot. PAP/EPA. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Chiny i Iran będą współpracowały w zakresie szkoleń wojskowych. Ponadto zdecydowały się na wymianę niektórych wojskowych informacji. W tym celu Wei Fenghe, chiński minister obrony, spotkał się z Ebrahimem Raisimem, prezydentem Iranu. Tłem dla rozmów jest wzrost napięcia w relacjach tych dwóch państw z USA.
  • W środę chiński minister obrony Wei Fenghe spotkał się z prezydentem Iranu Ebraihimem Raisim
  • Podczas spotkania stwierdzono gotowość do większej współpracy m.in. na polu militarnym
  • Według eksperta ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Raffaela Pantucciego, Irańczycy nie mając wyjścia zbliża się do Pekinu
  • Zobacz także: Emmanuel Macron zaatakowany pomidorami [+WIDEO]

Podczas środowego spotkania, chiński minister obrony Wei Fenghe powiedział prezydentowi Iranu Ebraihimowi Raisiemu, że chińska armia jest gotowa do podniesienia poziomu pragmatycznej współpracy i wznieść więzi wojskowe na wyższy poziom.

Tymczasem, jak zauważył Bloomberg, Waszyngton krytykuje Chiny za brak potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainie i wzmacnianie działań dezinformacyjnych Moskwy. Z kolei Iran i USA uwikłane są w spór, ponieważ Waszyngton uznaje Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za zagraniczną organizację terrorystyczną.

Według Raffaella Pantucciego, eksperta ds. bezpieczeństwa międzynarodowego na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze, umowa o zacieśnieniu stosunków wojskowych między dwoma krajami to symbol tego, jak bardzo Irańczycy i Chińczycy zbliżają się do siebie w wielu dziedzinach.

Robią to w obliczu amerykańskich sankcji

– zaznaczył Raffaell Pantucci.

Ekspert nawiązał do sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na irańską gospodarkę i eksport ropy naftowej. Waszyngton nie popiera rozwoju programu atomowego Irańczyków, twierdząc, że Teheran usilnie dąży do stworzenia pocisków jądrowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY