Kanada mocno uderzy w Rosję. Odważna decyzja członka G7

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

MSZ Kanady Melanie Joly / Fot. Twitter

Kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly przyznała, że rząd chce umożliwić konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i przekazać je pokrzywdzonym. W ten sposób Kanada stałaby się pierwszym krajem z G7, które tak mocno uderzyłby w Rosję.
  • Jak poinformowała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly, rząd poszukuje rozwiązań , aby zablokować prywatne rosyjskie aktywa
  • Wskazała, że konfiskata majątków rosyjskich oligarchów i podmiotów objętych sankcjami umożliwi kompensatę dla ofiar
  • Projekt ma być rozpatrywany w z ustawą budżetową, a rządzący mają poparcie dla sprawy od ugrupowań opozycyjnych
  • Zobacz także: Komisja Europejska uruchomiła w środę mechanizm warunkowości wobec Węgier

Dziś poszukujemy możliwości nie tylko zajmowania, ale także konfiskaty aktywów osób i podmiotów, na które nałożono sankcje i umożliwienia kompensaty dla ofiar z tych środków

– poinformowała kanadyjska szefowa dyplomacji Melanie Joly.

Dodała, że byłoby to pierwsze takie rozwiązanie prawne w krajach grupy G7. Rząd mógłby przeprowadzić konfiskatę, nie tylko rosyjskich majątków, w przypadkach naruszenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, w przypadkach znaczącej korupcji czy systematycznych naruszeń praw człowieka.

Projekt będzie rozpatrywany razem z ustawą budżetową, rządzący liberałowie mają gwarancje poparcia opozycyjnej Nowej Partii Demokratycznej.

Równolegle kanadyjski Senat jest w trakcie trzeciego czytania projektu o zmianie przeznaczenia zamrożonych aktywów, wniesionego przez senator Ratnę Omidvar i, jak komentują kanadyjskie media, ustawa ma duże szanse przyjęcia przez Senat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kanadyjskie sankcje uderzają w rodzinę Putina

Ambasada Ukrainy w Kanadzie napisała we wtorek na Twitterze, że wierzy, że to sprawiedliwe, by rosyjska własność państwowa lub uzyskane z naruszeniem prawa aktywa rosyjskich oligarchów stały się częścią reparacji od państwa-agresora.

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę Kanada objęła sankcjami oznaczającymi m.in. zamrożenie aktywów ponad 750 osób i podmiotów. Ostatnio na liście objętych sankcjami znalazły się dwie dorosłe córki prezydenta Rosji.

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY