- We wtorek sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem
- Później odbył on negocjacje z Siergiejem Ławrowem szefem rosyjskiej dyplomacji
- Guterres zapewnił po rozmowach z rosyjskimi władzami, że przekazał prośbę o utworzenie korytarza humanitarnego dla Ukraińców schowanych w bunkrach pod Azowstal
- Podkreślił, że ONZ jest gorąco zainteresowane zawarcie zawieszenia broni, a w ostateczności traktatem pokojowym
- Sekretarz pragnie również, zabezpieczyć kwestie żywnościowe, które wywołuje wojna na Ukrainie
- Zobacz także: Siergiej Ławrow: Ryzyko konfliktu nuklearnego jest znaczne
Guterres podkreślił, że niepokoją go doniesienia o możliwych zbrodniach wojennych na Ukrainie, które wymagają według niego niezależnego dochodzenia. Po spotkaniu z Władimirem Putinem przekazał także, że zaproponował utworzenie humanitarnej grupy kontaktowej oraz współpracę z Czerwonym Krzyżem w celu pomocy Ukraińcom uwięzionym w zakładach Azowstal w Mariupolu.
Sekretarz generalny ONZ spotkał się z Ławrowem
Później Antonio Guterres spotkał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Panowie omówili kwestię zawieszenia broni oraz traktatu pokojowego.
Jesteśmy szczególnie zainteresowani odnalezieniem sposobów na stworzenie warunków do efektywnego dialogu, stworzenia warunków do zawieszenia broni, tak szybko jak to możliwe, stworzenia warunków do pokojowego rozwiązania
– stwierdził po rozmowie z Ławrowem, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Sekretarz generalny zaznaczył, że chce ograniczyć wpływ wojny na Ukrainie na bezpieczeństwo żywnościowe w innych regionach świata.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Zełeński krytykuje wizytę sekretarza ONZ w Moskwie
Plan spotkania szefa ONZ z Putinem był krytykowany m.in. przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który będzie rozmawiał z Guterresem w czwartek.
To jest po prostu złe, aby wpierw jechać do Rosji, a potem na Ukrainę. W takim porządku nie ma sprawiedliwości i logiki. Wojna trwa na Ukrainie, na ulicach Moskwy nie leżą ludzkie ciała. Logiczne byłoby udanie się wpierw na Ukrainę, aby zobaczyć tutejszych ludzi, konsekwencje okupacji
– skrytykował Wołodymyr Zełeński plan podróży Antonio Guterresa do Rosji i na Ukrainę.
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała w niedzielę, aby Guterres rozmawiał w Moskwie o korytarzach humanitarnych z Mariupola, mówiąc, że Ukraińcy już nie proszą, lecz domagają się od ONZ wyegzekwowania rozejmu w Mariupolu. Wedle informacji wicepremier w zakładach Azowstal w Mariupolu przebywa obecnie około 1000 kobiet i dzieci, a także ponad 500 rannych żołnierzy.
onet.pl