- Podczas wtorkowego Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęto rezolucję ws. instytucji weta
- Państwa z Rady Bezpieczeństwa będą musiały tłumaczyć z zastosowanej przez nich blokady danej rezolucji
- Nowe prawo będzie działać automatycznie, a stali członkowie RB ONZ będą mieli 10 dni na złożenie wyjaśnień
- Przyjęta rezolucja nie usuwa jednak prawa do weta, a podjęty sprzeciw nadal będzie utrzymany w mocy
- Zobacz także: Kreml zaniepokojony sytuacją w Naddniestrzu
Do przyjęcia rezolucji zgłoszonej przez Liechtenstein doszło bez rejestrowanego głosowania ze względu na przytłaczające poparcie dla dokumentu, do którego ostatecznie dołączyło się w charakterze współautorów ponad 100 państw, w tym Polska i USA. Rezolucja była też przedmiotem rozmów w Nowym Jorku między szefami dyplomacji Polski i Liechtensteinu jeszcze w marcu. Przeciwko przyjętemu dokumentowi była m.in. Białoruś.
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło KONSENSUALNIE rezolucję, której współautorem była Polska, zmieniającą zasady procedowania weta w ONZ – więcej praw otrzymały wszystkie państwa członkowskie ONZ, blokowanie prac ONZ przez weto ograniczone!
– przekazał polski ambasador przy ONZ Krzysztof Szczerski.
SUKCES! Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło KONSENSUALNIE rezolucję, której współautorem była Polska @PLinUN zmieniającą zasady procedowania weta w ONZ – więcej praw otrzymały wszystkie państwa członkowskie ONZ, blokowanie prac ONZ przez weto ograniczone! pic.twitter.com/quGHjW9dCe
— Krzysztof Szczerski (@KSzczerski) April 26, 2022
Przyjęcie dokumentu oznacza, że po każdym użyciu weta przez jednego ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (Rosja, USA, Chiny, Wielka Brytania, Francja) w ciągu 10 dni przedmiot decyzji trafi pod obrady Zgromadzenia Ogólnego, gdzie państwo będzie mogło wyjaśnić swój głos, a pozostałe kraje wyrazić swoją opinię na jego temat. Nie oznacza to jednak obejścia weta.
Rezolucja zyskała poparcie w kontekście blokowania przez Rosję rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy. Rosja, a wcześniej ZSRR najczęściej korzystały z prawa weta, blokując w ten sposób 120 rezolucji. USA użyło tego uprawnienia 82 razy, w większości w inicjatywach dotyczących Izraela.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
polsatnews.pl