Kapitał opiekuńczy dla Ukraińców. Ogromne pieniądze dla dzieci uchodźców

Dodano   11
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rodzina

/ fot. pixabay.com

Uchodźcy z Ukrainy mogą już składać wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Specjalny formularz w języku ukraińskim dostępny jest na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
  • Zgodnie z decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 23. kwietnia ukraińscy uchodźcy mogą ubiegać się o wsparcie socjalne
  • Rodzice mogą ubiegać się nawet o 12 tysięcy zł zapomogi dla swojego drugiego i kolejnego dziecka między 12, a 35 miesiącem życia
  • Mogą oni zadecydować, czy chcą otrzymywać pomoc socjalną w ciągu roku, czy dwóch lat
  • Zobacz także: Władimir Putin złożył gratulacje Macronowi. Padły bardzo wymowne słowa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi.

Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować, czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy

– wskazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Jak dodała, dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi udostępniony został specjalny wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w języku ukraińskim (RKO-U).

Prawidłowe złożenie wniosku RKO-U na PUE ZUS pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS

– podkreśliła.

Do złożenia wniosku o RKO niezbędny jest polski numer PESEL rodzica, jak i dziecka, na które wnioskuje o świadczenie, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce. Wniosek RKO-U może być złożony wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

O rodzinny kapitał opiekuńczy można ubiegać się od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesiąc, do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 12 miesiąc.

Jeśli wniosek zostanie złożony po miesiącu, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, kapitał zostanie pomniejszony o 500 zł za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12 miesiąca.

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. ZUS zaznaczył, że uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu 2022 roku, nie muszą się martwić o rodzinny kapitał opiekuńczy w kwietniu, że świadczenie za marzec im przepadnie. Zakład przyzna im świadczenia również za marzec, czyli od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR.

Rodzinny kapitał opiekuńczy, jak i świadczenie z programu “Rodzinna 500 plus”, przysługują uchodźcom w tym okresie, kiedy przebywają z dziećmi w Polsce. ZUS przekaże świadczenie na numer rachunku bankowego w Polsce, który zostanie podany we wniosku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY