Hutek: Premier, zamiast mówić o potrzebie wydobywania polskiego węgla, wspomina o imporcie węgla z Australii

Dodano   11
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Najlepszym stabilizatorem w Polsce jest węgiel. Pomimo trwającej wojny na Ukrainie, w kwestii polityki klimatycznej nic się nie zmieniło. Cały czas obowiązuje „religia klimatyczna”. Widzimy, że rosyjska agresja na Ukrainie oraz zależność od rosyjskiego gazu niczego ich nie nauczyła. Przykre jest również to, że w polskim rządzie jest trójgłos - wskazał przewodniczący sekretariatu Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” Bogusław Hutek na antenie TV Trwam.

Zobacz także: NIK: Polska nie wykorzystuje swojego geotermalnego potencjału

Górniczy działacz krytycznie zreferował postępowanie polskiego rządu wobec kwestii energetycznych.

Pan premier, który pochodzi ze Śląska, zamiast mówić o potrzebie wydobywania polskiego węgla, to wspomina o imporcie węgla z Australii. Pani minister Anna Moskwa mówi, że trzeba iść w OZE, pompy ciepła i fotowoltaiki. Jedynym członkiem rządu, który zauważa, że Polska stoi węglem, jest wicepremier Jacek Sasin – podkreślił.

Jego zdaniem błędne decyzje polityków oraz spółek energetycznych przyczyniły się do tego, że dziś w Polsce wydobywa się niewystarczającą ilość węgla.

W 2020 roku Polska Grupa Górnicza wydobywała 30 mln ton węgla, a przez decyzje spółek energetycznych, które wolały sprowadzić węgiel, zamiast spalać polski surowiec, obniżyliśmy wydobycie do 23,5 mln ton. Dziś nie ma szans, by w ciągu najbliższych lat zwiększyć to wydobycie, by zastąpić rosyjski węgiel – powiedział.

Hutek krytycznie spojrzał też na kwestię odnawialnych źródeł energii. Zwrócił uwagę, że wiążą się ona z zagranicznymi technologiami.

Mamy sytuację, że nie uzależniamy się od surowców, lecz technologicznie. Te technologie nie są i nie będą nasze. Nikt nam ich nie sprzeda, żebyśmy mogli sami produkować i budować – dodał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RadioMaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY