Nie żyje dr Zbigniew Hałat. Epidemiolog, który krytykował PiS i WHO. “Jego śmierć jest ogromną stratą”

Dodano   59
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dr Zbigniew Hałat

Dr Zbigniew Hałat / Fot. YouTube/MediaNarodowe

Dr Zbigniew Hałat miał 72 lata. Jako pierwsze informację o tym, że dr Hałat nie żyje, podało jego konto twitterowe w piątek wieczorem. Została ona potwierdzona później przez współpracowników medyka. Dr Zbigniew Hałat był to lekarz, specjalista epidemiolog, publicysta, działacz społeczny, wiceminister zdrowia oraz główny inspektor sanitarny.

Dr Hałat od 18 kwietnia 1991 do 20 listopada 1993 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i głównego inspektora sanitarnego. W 2021 został jednym z liderów ruchu Polska Jest Jedna, sprzeciwiającego się obowiązkowym szczepieniom przeciw wirusowi SARS-CoV-2 oraz tzw. “segregacji sanitarnej”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zbigniew Hałat nie żyje

Informacje o śmierci dr Hałata potwierdza Grzegorz Płaczek: “Informacja zweryfikowana osobiście przeze mnie. Pogrzeb odbył się wczoraj. Był kumplem z niezwykłym poczuciem humoru, patriotą, niekwestionowanym ekspertem i odważnym człowiekiem, który szedł bezpardonowo pod prąd. Jego śmierć jest ogromną stratą”.

Zbigniew Hałat kto to?

Zbigniew Hałat studia lekarskie ukończył na Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1974. Po studiach wyjechał do Afryki, gdzie zajmował się zwalczaniem ciężkich i występujących masowo epidemii chorób tropikalnych, zakażeń, a także zatruć[potrzebny przypis]. W latach 1974-1984 pracował w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej we Wrocławiu, a później w Szpitalu Wojewódzkim im. J. Babińskiego.

W latach 80. był konsultantem ds. epidemiologii rządu w Kenii (w Afryce Wschodniej). Po powrocie do kraju poświęcił się zapobieganiu AIDS podczas działalności w Polskim Czerwonym Krzyżu. Od 18 kwietnia 1991 do 20 listopada 1993 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i głównego inspektora sanitarnego.

Jest autorem felietonów pt. „Spróbuj pomyśleć” w Radiu Maryja oraz publicystą Telewizji Trwam. W 2000 założył Instytut Wody. Pełni funkcję prezesa wielu organizacji społecznych, m.in. Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów, Medycznego Centrum Konsumenta, Towarzystwa Ślężańskiego i Towarzystwa Dobroczynnego im. Joanny Ewy Hałat – Wielebnej Matki Józefy Hałacińskiej. Jest autorem opracowań, artykułów i wykładów m.in. z dziedziny zdrowia publicznego i praw konsumentów, w tym szczególnie propagujących zdrową wodę i zdrowe żywienie.

Uznawał żywność modyfikowaną genetycznie za „współczesną broń masowego rażenia, sprzyjającą rozwojowi infekcji, nowotworów oraz odporności bakterii”. W kwietniu 2020 w czasie pandemii COVID-19 sformułował zarzuty pod adresem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Twierdził, że zajmuje się „głównie swoimi sprawami, a więc przede wszystkim promowaniem kultury LGBT czy też tzw. genderyzmu, zamiast właśnie tym, z czego żyć powinna, a więc zwalczaniem chorób zakaźnych”. Dyrektora generalnego WHO, Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, nazwał „znanym z przeszłości terrorystą etiopskim”.

W 2021 został jednym z liderów ruchu Polska Jest Jedna, sprzeciwiającego się obowiązkowym szczepieniom przeciw wirusowi SARS-CoV-2 oraz tzw. „segregacji sanitarnej”.

Subskrybuj
Powiadom o
59 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY