Zamach na meczet w Afganistanie. Wiele ofiar śmiertelnych [+WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zamach na meczet w Afganistanie

Zamach na meczet w afgańskim mieście Mazar-i-Szarif / Fot. PAP/EPA. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Według informacji podanych przez agencję Associated Press w zamachu bombowym na meczet w Mazar-Szarif w Afganistanie zginęło co najmniej 10 osób. Służby podały również, że 40 osób zostało rannych. Niektóre z lokalnych mediów podają, że w ataku zginęło co najmniej 18 osób.
  • W czwartek w godzinach porannych nastąpił atak bombowy na szyicki meczet w Mazar-i-Szarif w Afganistanie
  • Agencja Associated Press podaje, zę w zamachu zginęło co najmniej 10 osób, natomiast lokalne media alarmują nawet o 18 ofiarach
  • Z nagrań prezentujących atak na meczet widać uciekających ludzi, przedstawicieli narodowości Hazarskiej
  • Szyiccy Hazarowie, którzy stanowią 9 proc. populacji Afganistanu są częstymi ofiarami ataków przez sunnickich ekstremistów
  • Zobacz także: Pożar w rosyjskim instytucie badawczym. Ludzie wyskakiwali z okien

Liczące ponad pół miliona mieszkańców – głównie narodowości tadżyckiej – Mazar-i-Szarif w prowincji Balch to największe miasto w północnym Afganistanie. W czwartek wstrząsnęła nim śmiertelna eksplozja. Na nagraniach z miejsca wybuchu widać uciekających ludzi, przede wszystkim przedstawicieli mniejszości etnicznej Hazarów.

Szyiccy Hazarowie, którzy stanowią około 9 procent 36 milionowej populacji Afganistanu; są celowo atakowani przez ekstremistów w sunnickim Afganistanie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ataki terrorystyczne w Afganistanie

Wcześniej w czwartek agencja Associated Press przekazała, że co najmniej dwoje dzieci odniosło obrażenia w wyniku wybuchu bomby w stolicy Afganistanu Kabulu. Według rzecznika kabulskiej policji Chalida Zadrana atak miał miejsce w szyickiej części miasta. Dwa dni wcześniej w tej samej okolicy doszło do szeregu eksplozji w szkołach. W wyniku zamachów zginęło co najmniej sześć osób, głównie dzieci, a 17 zostało rannych.

Poprzednie tego rodzaju ataki terrorystyczne w Afganistanie były przeprowadzane przez skonfliktowany z talibami lokalny odłam Państwa Islamskiego, tzw. Prowincję Chorasan.

W maju 2021 roku, trzy miesiące przed opanowaniem Kabulu przez talibów, ponad 60 dzieci zginęło w zamachu przeprowadzonym przez to ugrupowanie w szyickiej części stolicy.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY