Kończy się cierpliwość rosyjskiej dyplomacji. Zamykają konsulaty kilku państw

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Moskwa

Moskwa / Fot. YouTube

Rosyjskie władze postanowiły zamknąć konsulaty Litwy, Łotwy i Estonii. Dyplomaci oraz członkowie ich rodzin otrzymali 15 dni na opuszczenie terytorium Federacji Rosyjskiej. Litewska dyplomacja nazwała działanie Kremla za nieuzasadnione, które zaprowadzi Rosję do międzynarodowej samoizolacji.
  • W odpowiedzi na wcześniejsze działania Litwy, Łotwy i Estonii, które wyrzuciły z kraju kilku rosyjskich pracowników dyplomacji zamknęli ich konsulaty
  • Kreml przekazał, że pracownicy konsulatów oraz ich rodziny mają 15 dni na opuszczenie terytorium Rosji
  • Litewskie ministerstwo spraw zagranicznych uznało te działania za nieuzasadnione i prowadzące do rosyjskiej samoizolacji
  • Zobacz także: Rosja odrzuciła propozycję wielkanocnego zawieszenia broni

Rosjanie postanowili zamknąć na swoim terytorium konsulaty Litwy, Łotwy i Estonii. Pracownicy konsulatów tych państw bałtyckich, a także ich rodziny muszą opuścić terytorium Rosji w ciągu 15 dni.

Jak przekazała litewska dyplomacja, decyzja rosyjskich władz jest odpowiedzią na wcześniejsze działania Litwy oraz pozostałych państw bałtyckich tj. Łotwy i Estonii.

4 kwietnia Litwa obniżyła rangę stosunków dyplomatycznych z Rosją w odpowiedzi na jej agresję militarną przeciwko suwerennej Ukrainie i okrucieństwa, popełniane przez rosyjskie siły zbrojne w okupowanych miastach Ukrainy, w tym na przerażającą masakrę w Buczy. Wydaliła rosyjskiego ambasadora ze swego kraju oraz zamknęła konsulat Rosji w Kłajpedzie.

5 kwietnia ministerstwo Spraw Zagranicznych Łotwy podjęło decyzję o cofnięciu zgody na działalność rosyjskich konsulatów generalnych w Dyneburgu i w Lipawie. Z kolei Estonia zamknęła konsulat Rosji w Narwie.

Litwa nadal wyraża pełną solidarność z Ukrainą i narodem ukraińskim, który doświadcza bezprecedensowej rosyjskiej agresji. Zdecydowanie potępia okrucieństwa rosyjskich sił zbrojnych i popiera wszystkie środki w celu zapewnienia poniesienia przez Rosję odpowiedzialności za łamanie praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego na Ukrainie

– czytamy w komunikacie litewskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY