Wizyta Raua w Holandii. “Polacy sami nie udźwigną kosztów utrzymania uchodźców”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniewa Rau Minister Spraw Zagranicznych

Zbigniewa Rau Minister Spraw Zagranicznych / Fot. Youtube

Podczas otwarcia 31. sesji Konferencji Utrechckiej w Holandii minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wyraził wdzięczność, że Niderlandy przyjmują uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie zaznaczył, że Polacy nie będą w stanie dłużej sami ponosić kosztów utrzymania 2,5 mln uchodźców.
  • Dzisiaj minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wziął udział w Konferencji Utrechckiej
  • Poprosił on swojego holenderskiego odpowiednika Wopke Hoekstra o wsparcie finansowe na rzecz ukraińskich uchodźców
  • Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że Polacy pomimo swojej gościnności, nie będą w stanie dłużej ponosić kosztów pomocy
  • Z kolei holenderski minister podziękował Polakom za otwarte serce i wyraził przekonanie, że Kreml odpowie za zbrodnie wojenne
  • Zobacz także: Rosja wysłała do walki o Donbas 20 tysięcy arabskich najemników

Minister wziął w środę udział w Konferencji Utrechckiej, stanowiącej stałe forum dwustronnych konsultacji. Odbyła się ona na zamku Duivenvoorde niedaleko Hagi i wziął w niej również udział szef niderlandzkiego resortu spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.

Po spotkaniu w cztery oczy obaj ministrowie otworzyli 31. sesję konferencji. Podczas swojego wystąpienia minister Rau podziękował Holandii za pomoc okazywaną Polsce w czasie stanu wojennego. Szef polskiego MSZ wyraził także nadzieję, że holenderskie władze okażą pomoc w integracji polskich społeczności w Holandii.

Natomiast holenderski minister mówił o polskiej gościnności i pomocy dla uchodźców. Zaznaczył, że Rosjanie odpowiedzą za swoje zbrodnie.

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie nie mogą pozostać bez kary

– powiedział minister Wopke Hoekster.

Konferencja Utrechcka to stały mechanizm dwustronnej współpracy eksperckiej między Polską a Holandią, utworzony w 1999 r. Początkowo służył wsparciu przygotowań Polski do członkostwa w Unii Europejskiej.

Oprócz rozmów ministrów odbyły się także spotkania ekspertów z obu krajów, reprezentujących dyplomację, środowisko, technologie i rozwój oraz finanse.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY