Aquapark na Białołęce. Burmistrz dzielnicy ogłosił przetarg

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Canva

Urząd dzielnicy Białołęka ogłosił przetarg na koncepcję architektoniczną pływalni u zbiegu Ostródzkiej i Hemara. Obiekt ma być wyposażony nie tylko w sześciotorowy basen, ale także w zjeżdżalnie, sauny, jacuzzi z solanką i grotę lodową. Koszt inwestycji szacowany na prawie 53 miliony złotych.
  • Burmistrz warszawskiej dzielnicy Białołęka Grzegorz Kuc przekazał, że ruszył przetarg na projekt i pozwolenie na budowę nowoczesnego aquaparku
  • Pływalnia powstanie u zbiegu ulic Ostródzkiej i Hemara, gdzie ostatnio dokonano odkrycia archeologicznego tj. osady łużyckiej sprzed 3 tys. lat
  • Obiekt ma posiadać nowoczesny wygląd z dodatkami zieleni, a także pokryty w szkle
  • Aquapark będzie posiadać m.in. pływalnie z 6 torami, sauny na zewnątrz i wewnątrz, jacuzzi, czy też brodzik dla najmłodszych
  • Planowany koszt inwestycji ma wynieść do 53 mln złotych
  • Zobacz także: Kontrowersyjny wpis pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego. “Szkoda, żeście wszyscy nie spadli”

Zielona Białołęka od dawna potrzebuje pływalni, dlatego pozyskaliśmy teren i ruszamy z tworzeniem koncepcji dla tej inwestycji. Pływalnia powstanie w sercu wschodniej Białołęki, niedaleko kilku szkół i przedszkoli. Duża część działki będzie musiała pozostać biologicznie czynna, więc będzie to też miejsce wypoczynku wśród zieleni. Mamy zabezpieczone środki na pierwszą część prac i w tej kadencji przygotujemy pełen projekt wraz z pozwoleniem na budowę, czyli inwestycja będzie gotowa do realizacji

– przekazał burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca.

Zgodnie z zapowiedzią władz warszawskiej dzielnicy, pływalnia będzie miała rozmiary 25 na 16 metrów oraz powstanie u zbiegu ulic Ostródzkiej i Hemara. W projekcie musi się również miejsce na sześć torów do pływania, basen rekreacyjny, brodzik dla najmniejszych dzieci, dwie wewnętrzne i dwie zewnętrzne zjeżdżalnie, trzy sauny, jacuzzi z wodami solankowymi i grotę lodową.

Urzędnicy oczekują, że elewacja budynku zostanie wykonana ze szkła, betonu i drewna, powinna być wkomponowana w zieleń – dopuszcza się ją także na ścianach. Wieża ze wspomnianymi zjeżdżalniami może mieć do 20 metrów wysokości, więc będzie swego rodzaju punktem widokowym. Zadaniem architektów będzie również zaprojektowanie terenów rekreacyjnych wokół pływalni, placów zabaw, dojazdów i parkingu.

W połowie 2023 poznamy projekt aquaparku

Konkurs architektoniczny jest dwuetapowy. Do 13 maja mogą zgłaszać się pracownie zainteresowane udziałem w postępowaniu. Te, które przejdą ocenę formalną, zostaną zaproszone do składania prac. Na ich złożenie uczestnicy konkursu będą mieli 10 tygodni. Zwycięską pracę we wrześniu wyłoni sąd konkursowy, złożony z przedstawicieli: dzielnicy, miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Zarządu Zieleni, Białołęckiego Ośrodka Sportu i Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Zwycięzca konkursu, oprócz nagrody w wysokości 40 tysięcy złotych, weźmie udział w negocjacjach w trybie z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Po podpisaniu umowy, zwycięska pracownia w ciągu ok. 10 miesięcy – do sierpnia 2023 roku – musi opracować projekt i uzyskać pozwolenie na budowę. 

Potem dzielnica ogłosi przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Nastąpi to po uzupełnieniu finansowania. Dziś w budżecie Białołęki na tę inwestycję zarezerwowanych jest 14 milionów złotych. Łączny koszt budowy i projektu oszacowano jednak na 53 miliony złotych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ciekawe odkrycie archeologiczne pod nieruchomością pływalni

Nieruchomość pod pływalnię u zbiegu ulic Ostródzkiej i Hemara o powierzchni nieco ponad 2,5 hektara, dzielnica otrzymała od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W pierwszej kolejności konieczne było przeprowadzenie wykopalisk. W efekcie przeprowadzonych w dwóch etapach prac archeolodzy odkryli pozostałości dużej osady łużyckiej sprzed trzech tysięcy lat. Było to ponad 1 500 fragmentów glinianych naczyń i innych śladów osadnictwa. Część znalezisk zostanie wyeksponowana w przeszkolonym korytarzu nowego budynku.

tvnwarszawa.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY