Wielka Sobota – trzeci dzień Triduum Paschalnego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Wigilia Paschalna / Fot. Wikipedia

Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to, również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty przed największym świętem chrześcijańskim, jakim jest Wielkanoc. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.

Wielka Sobota, to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia poprzedzający Święto Zmartwychwstania. Tego dnia w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie czuwa warta – ministranci, harcerze, niekiedy strażacy w galowych mundurach.

Wigilia Paschalna

Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. W tym dniu święci się pokarmy. Liturgia Wigilii Paschalnej została podzielona na pięć części: Liturgię Światła, Liturgię Słowa Bożego, Liturgię Chrzcielną, Liturgię Eucharystyczną i Procesję rezurekcyjną.

Wigilia Paschalna, liturgia sprawowana w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Stanowi integralną i najważniejszą część Triduum Paschalnego, dorocznej uroczystości, w czasie której celebruje się misterium paschalne.

Orędzie Paschalne, Liturgia Słowa – składa się z dziewięciu czytań, których celem jest przedstawienie całej historii zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa.

Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wikipedia.org

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY