Zlikwidowano stację monitoringu powietrza. Ma powstać w innej dzielnicy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kłopoty z warszawską stacją kontroli powietrza

Stacja jakości powietrza / Fot. Twitter

Władze Targówka od dwóch lat nie wskazały lokalizacji stacji kontroli jakości powietrza, którą trzeba było usunąć z dotychczasowego miejsca. Główny Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, że wskazał 21 alternatywnych lokalizacji, ale żadna nie uzyskała "akceptacji urzędu w zakresie możliwości użyczenia gruntu". GIOŚ rozważa przeniesienie stacji do innej dzielnicy.
  • Władze Warszawy postanowiły zlikwidować stacje monitoringu powietrza, która znajdowała na terenie Szpitala Bródnowskiego.
  • Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zaproponował, aby związku z potrzebą przeniesienia stacji została ona postawiona na Targówku.
  • Barbara Toczko z Departamentu Monitoringu Środowiska podkreśliła, że przekazano urzędowi 21 potencjalnych lokalizacji.
  • Brane są pod uwagę inne dzielnice, lecz radny Cezary Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział walkę o stację.
  • Zobacz także: TVP Sport: Robert Lewandowski porozumiał się z Barceloną. Transfer na ostatniej prostej

Stacja monitoringu jakości powietrza znajdująca się na terenie Szpitala Bródnowskiego przy Kondratowicza musi być przeniesiona w związku z budową Kliniki Budzik. Dlatego Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, będący właścicielem stacji, od marca 2020 roku prowadzi korespondencję z urzędem dzielnicy, mającą na celu znalezienie nowej lokalizacji na Targówku.

Zastępca dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Barbara Toczko podkreśliła, że departament dokonał kompleksowej analizy obszaru dzielnicy pod kątem potencjalnych lokalizacji spełniających określone prawem wymagania dotyczące kryteriów lokalizacji dla stacji monitoringu jakości powietrza.

Mimo licznych propozycji GIOŚ, analiz i wizji lokalnych obejmujących łącznie 21 potencjalnych nowych lokalizacji, które były konsultowane z urzędem dzielnicy Targówek, do dziś nie uzyskano akceptacji urzędu w zakresie możliwości użyczenia gruntu dla nowej lokalizacji lub możliwości infrastrukturalnych, to jest podłączenia stacji do prądu

– poinformowała Barbara Toczko.

Rozważają ustawienie stacji w innej dzielnicy

Zapowiedziała, że z uwagi na brak postępów w ustaleniu lokalizacji stacji, być może GIOŚ będzie zmuszony do posadowienia stacji na terenie innej dzielnicy Warszawy.

Radny Targówka Cezary Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że podejmie on działania mające na celu pozostawienie stacji monitoringu w jego dzielnicy.

Wydawałoby się, że znalezienie nowego miejsca dla stacji pomiaru jakości powietrza jest rzeczą dosyć prostą. Jednak urząd dzielnicy przez dwa lata nie był w stanie skutecznie wspomóc Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i wskazać dogodnego miejsce spełniającego wszystkie kryteria. Pokazuje to, że stacja kontroli powietrza nie jest priorytetem dla władz. Przypomnę, że prezydent miasta Rafał Trzaskowski dużo mówi o ekologii, jakości powietrza, a nieodłącznym tego elementem jest kontrola jego jakości

– zauważył radny Cezary Wąsik.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvnwarszwa.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY