Wielki Czwartek. Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Chleb i wino.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. unsplash.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół katolicki rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Po dwóch latach liturgia triduum będzie sprawowana bez ograniczeń sanitarnych, wprowadzonych w czasie pandemii.
  • Dzisiaj wraz z Wielkim Czwartkiem rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli najważniejszy okres dla każdego chrześcijanina.
  • Komisja Episkopatu Polski z tej okazji podkreśliła, że kapłani muszą celebrować te dni z największą czcią bez zbędnych ograniczeń covidowych.
  • Rano przed wieczorną liturgią we wszystkich kościołach katedralnych sprawowana była Msza św. krzyżma, podczas której święci się specjalne olejki do namaszczania.
  • Zgodnie z Tradycją, podczas dzisiejszej mszy należy pozostawić puste tabernakulum, a puszki z hostiami i komunikantami powinny być na nowo konsekrowane.
  • Również po dzisiejszej mszy odbywa się procesja do przygotowanej Ciemnicy, gdzie będzie adorowany Najświętszy Sakrament.
  • Zobacz także: Niedziela Palmowa w tradycji ludowej

Komisja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Komisji Episkopatu Polski zaznacza, że należy podjąć wszelkie starania, aby celebracje liturgiczne były sprawowane w możliwie najbardziej uroczysty sposób, bez zbędnych ograniczeń.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rano, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami z całej diecezji odprawia mszę św. krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo, oleje chorych i katechumenów.

Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego. Krzyżmo to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

Kapłani koncelebrujący z biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza św. krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Triduum Paschalne – Wielki Czwartek

Wieczorem w kościołach parafialnych i zakonnych mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. Przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Od tego momentu aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste.

Msza św. w Wielki Czwartek jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji.

Po homilii następuje obrzęd umywania nóg 12 mężczyznom. Kapłan, jeśli trzeba, zdejmuje ornat i podchodzi do każdego z mężczyzn, polewa wodą jego stopy i wyciera je, z pomocą ministrantów. Gest dokonywany przez głównego celebransa przypomina gest Chrystusa; oznacza on, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

Jednak Chrystus nadał tej uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię, którą nakazał swoim uczniom powtarzać. Tradycja w słowach “To czyńcie na moją pamiątkę” widzi nie tylko przeistoczenie, ale również ustanowienie służebnego kapłaństwa, szczególne włączenie apostołów i ich następców w jedyne kapłaństwo Chrystusa. Dlatego w tym dniu wszyscy kapłani obdarzeni są szczególną modlitwą przez swoich parafian.

W liturgii podczas śpiewu hymnu “Chwała na wysokości Bogu”, którego nie było przez cały Wielki Post, biją dzwony.

Po Mszy św. rusza procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusu, świec i wszelkich ozdób.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY