Polska wzmacnia obronę powietrzną. System Narew ma chronić polskie niebo

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
MON wzmacnia obronę przeciwlotniczą

MON podpisało umowę ws. zakupu zestawu przeciwlotniczego Narew / Fot. PAP/Rafał Guz. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę elementów systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Już we wrześniu b.r. mają trafić do Polski pierwsze jednostki.
  • Dzisiaj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na kupno sześciu wyrzutni iLuncher z pociskami CAMM.
  • Szef resortu obrony podkreślił, że wojna na Ukrainie przyspieszyła proces wzmacniania polskiego nieba.
  • Poinformował o również, że pierwsza część systemu Narew zostanie dostarczona do września, a druga na przełomie roku.
  • Zobacz także: Płk Przepiórka: Polskie siły specjalne są mistrzami w swojej robocie [NASZ WYWIAD]

Umowa dotyczy dostaw w latach 2022-2023 dwóch jednostek ogniowych, na które złożą się po trzy wyrzutnie iLauncher z pociskami CAMM produkowanymi przez brytyjski oddział europejskiej grupy MBDA, stacja radiolokacyjna Soła, urządzenia kierowania uzbrojeniem polskiej produkcji i pojazdy transportowo-załadowcze.

Polska wyciąga wnioski

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po podpisaniu umowy podkreślał, że Polska wyciąga wnioski z tego, co dzieje się za wschodnią granicą. 

Bardzo wyraźnie widać, że napadnięta przez Rosję Ukraina broni się dzielnie, ale broni się dlatego, że jest przygotowana do obrony. Widzimy, jak ważną rolę odgrywa w procesie obronnym możliwość obrony przeciwpowietrznej, przeciwlotniczej 

– podkreślił Mariusz Błaszczak.

Jak dodał, z tego powodu znacząco przyspieszono dostarczenie na wyposażenie Wojska Polskiego sytemu krótkiego zasięgu obrony przeciwlotniczej Narew. 

Sądzę, że jest to rekord świata, jeżeli chodzi o przyspieszenie dostaw. Wynika on przede wszystkim z naszej bardzo dobrej współpracy z partnerem brytyjskim, producentem rakiet CAMM oraz wyrzutni, które trafią na wyposażenie WP, ale też wynika z bardzo dobrej współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym 

– zaznaczył minister obrony narodowej.

Dodał, że pierwsza jednostka ogniowa trafi na wyposażenia polskiego wojska we wrześniu, a druga na przełomie roku.

To ważny dzień, jeżeli chodzi o broń, jaka trafia na wyposażenie Wojska Polskiego

– ocenił.

Błaszczak zaznaczył, że podpisana w czwartek umowa to pierwszy etap w drodze do wzmacniania i rozwoju polskich sił zbrojnych.

Program Narew zakłada uzbrojenie polskiego wojska w system obrony powietrznej będący szczeblem pośrednim między zestawami średniego zasięgu Patriot i bardzo krótkiego zasięgu takimi jak Poprad i Pilica.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY