W wieku 67 lat zmarł Ludwik Dorn. Był współzałożycielem PiS

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
W wieku 67 lat zmarł współzałożyciel PiS Ludwik Dorn

Ludwik Dorn / Fot. Twitter

Zmarł Ludwik Dorn. Polski polityk, publicysta, współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości miał 67 lat. W przeszłości piastował funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji.
  • Dzisiaj w wieku 67 lat zmarł współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości Ludwik Dorn.
  • W przeszłości był wielokrotnie wybierany do polskiego Sejmu oraz był jego marszałkiem w trakcie V kadencji.
  • W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej działał w ramach opozycji, angażując się w Komitecie Obrony Rolników.
  • W latach 2005-2007 pełnił funkcję wicepremiera, lecz coraz większe różnice zdań zmusiły go do złożenia dymisji.
  • To ostatecznie doprowadziło do jego usunięcia z Prawa i Sprawiedliwości.
  • W 2015 r. poparł kandydaturę Andrzeja Dudy na prezydenta oraz próbował dostać się do parlamentu z list Platformy Obywatelskiej.
  • Zobacz także: Poseł PiS nie wytrzymał w Sejmie: Należałoby mu dać w pysk, tak trzeba postępować z takimi gnidami [+WIDEO]

Ludwik Dorn przez lata był posłem na Sejm oraz marszałkiem V kadencji.  Wybierano go do parlamentu w latach 1997-2015. Polityk był również współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i jej wiceprezesem w latach 2001-2007.

W latach 2005-2007 pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Przeszłość Dorna w czasach PRL

Ludwik Stanisław Dorn urodził się 5 czerwca 1954 roku w Warszawie. To tam uczęszczał do VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana. Potem podjął studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. 

W PRL-u działał jako opozycjonista. W 1976 roku zaangażował się w pomoc dla prześladowanych robotników i związał się z KOR-em. W 1980 r. był aresztowany i zwolniony wskutek porozumień sierpniowych. Wstąpił do NSZZ “Solidarność”. W stanie wojennym był ścigany listem gończym.

Od 1990 r. Ludwik Dorn zaczął bliżej współpracować z Jarosławem Kaczyńskim. Wsparł także prezydenturę Lecha Wałęsy i po zwycięstwie w wyborach pracował w Kancelarii Prezydenta. Odszedł stamtąd wraz z innymi urzędnikami wywodzącymi się ze środowiska Porozumienia Centrum po konflikcie braci Kaczyńskich z Wałęsą. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rozstanie z obozem PiS

Podczas dwuletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości w 2005-2007 roku dochodziło do coraz częstszych spięć w obozie. Ludwik Dorn postanowił w 2007 roku złożyć rezygnację z pełnionych urzędów. Z czasem zaczęły się ujawniać kolejne różnice pomiędzy Ludwikiem Dornem, a prezes PiS. W listopadzie 2007 r. Dorn złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa PiS, sprzeciwiając się polityce Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS zawiesił  o w prawach członka partii. Rok później decyzją zarządu partii, Ludwik Dorn został usunięty z Prawa i Sprawiedliwości.

W wyborach parlamentarnych w 2011 ponownie wystartował z listy PiS, zdobywając mandat. Początkowo pozostawał posłem niezrzeszonym, a następnie przystąpił do klubu parlamentarnego Solidarnej Polski. Odszedł z niego w 2012 roku. 

W wyborach prezydenckich w 2015 roku poparł Andrzeja Dudę. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku bez powodzenia ubiegał się o poselską reelekcję z listy Platformy Obywatelskiej. 

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY