Zagrożenie dla polskich majątków. Kontrowersyjna autopoprawka PiS

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sala plenarna Sejmu

Posiedzenie Sejmu 08.02.22 / Fot. PAP/Paweł Supernak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Eksperci wypowiadający się dla "Pulsu Biznesu" ostrzegli przed autopoprawką Prawa i Sprawiedliwości ws. zagrabiania majątków rosyjskich oligarchów. Wskazano, że przesłanka o zagrożeniu dla bezpieczeństwa państwa może stanowić zagrożenie również dla Polaków i polskich przedsiębiorców.
  • Eksperci oraz politycy przestrzegają przed najnowszą ustawą Prawa i Sprawiedliwości, zmieniającą zapisy w Konstytucji.
  • Radca prawny Federacji Przedsiębiorców Polskich Grzegorz Lang zauważył, że przesłanka o “zagrożeniu dla bezpieczeństwa państwa” może uderzyć w polskich obywateli i firmy.
  • O tym zagrożeniu wspomniała również poseł Paulina Henning-Kloska z Polski 2050.
  • Zauważyła ona, że do zamrożenia i konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów nie potrzeba wprowadzać wskazanych w autopoprawce przepisów.
  • Zobacz także: Kibice Legii bojkotują mecz z Dynamem Kijów

W wypowiedzi dla “Puls Biznesu” radca prawny Federacji Przedsiębiorców Polskich Grzegorz Lang ostrzegł przed ustawą rządu w sprawie zmian konstytucji, która miałaby pozwolić na zamrożenie i konfiskatę majątków rosyjskich oligarchów. Jego zdaniem zapis o zagrożeniu dla bezpieczeństwa państwa niesie za sobą zagrożenie dla polskich przedsiębiorców.

W zasadzie na jej podstawie na listę sankcyjną mogliby trafiać także obywatele i firmy polskie, wobec których kierowano by zarzut “zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa”. Definicja tej przesłanki jest, można powiedzieć, nieograniczona i można do niej dopasować bardzo wiele sytuacji. Należy zaznaczyć, że nie jest powiązana ze wspieraniem Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie, więc wykracza poza pierwotny cel ustawy

– wyjaśnił Grzegorz Lang.

Podobnego zdania są również Sebastian Zieliński z Crido Legal oraz Łukasz Bernatowicz z Business Centre Club. Podkreślają, że najważniejszym zadaniem jest określenie konkretnych przesłanek, które pozwolą zastosować sankcje wobec podejrzanych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Hening-Kloska: “Do zamrożenia rosyjskich majątków nie potrzeba zmian konstytucyjnych”

Poseł Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 podczas wczorajszego wystąpienia w Sejmie również wspomniała o tym, zagrożeniu dla Polaków. Zauważyła ona również, że do konfiskaty majątku rosyjskich oligarchów nie są potrzebne zmiany w Konstytucji RP.

To bardzo szeroka przesłanka, która może prowadzić do zamrażania także majątków obywateli i firm polskich, a nie tylko rosyjskich. Termin “zagrożenie bezpieczeństwa narodowego” jest tak pojemny i nieostry, że można pod niego podciągnąć mnóstwo sytuacji

– grzmiała z mównicy sejmowej Paulina Henning-Kloska.

salon24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY