Porozumienie z Czechami nie poskutkowało. Polska traci unijne fundusze

Dodano   9
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kopalnia Turów

Kopalnia Turów / Fot. YouTube

Komisja Europejska sukcesywnie pomniejsza fundusze dla Polski w związku z niepłaceniem kar zasądzonych przez TSUE. Unia Europejska obcięła nam wsparcie w dwóch programach. Na liście jest m.in. woj. kujawsko-pomorskie.
  • Według najnowszych ustaleń portalu “money.pl” Komisja Europejska potrąca Polsce fundusze unijne
  • Ma to związek z nałożoną na nasz kraj przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej karą finansową za kopalnie w Turowie
  • Pomimo zawartego z Czechami porozumienia, Polska musi zapłacić 68 mln euro
  • Jak informuje Ministerstwo Finansów 45 mln euro zostało potrącone z Programu Operacyjnego, Wiedza, Edukacja, Rozwój
  • Kolejne 15 mln euro zostało zabrane z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. kujawsko-pomorskiego
  • Resort podkreślił, że beneficjenci wskazanych programów nie utracą swoich środków
  • Zobacz także: Niepokojące wyniki sondażu. Polacy nie obawiają się wprowadzenia euro

We wrześniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę 500 tys euro dziennie za niewdrożenie tymczasowego środką oraz za nie zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego z kopalni w Turowie. Jednakże dzięki zawartemu z Czechami porozumieniu licznik ten zatrzymał się na kwocie 68 mln euro.

Pomimo tego polski rząd musi zdaniem unijnych biurokratów zapłacić grzywnę, lecz Polska konsekwentnie temu odmawia. W związku z tym Komisja Europejska postanowiła, że sama będzie odejmować kwoty od należących się nam funduszy. Zdaniem KE wykonuje ona swój prawny obowiązek poboru kar finansowych nałożonych wcześniej przez TSUE.

Unia zabiera Polsce fundusze

Procedura kompensacyjna w przypadku Turowa została przeprowadzona dla trzech 30 dniowych okresów, od 20 września do 18 grudnia. Łączny rachunek opiewa na kwotę 45 mln euro plus odsetki.

Komisja nie informuje, który przelew dla Polski został pomniejszony. Portal “money.pl” zwrócił się z pytaniem do Ministerstwa Finansów w tej sprawie.

Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy, wynika, że pierwsza transza wraz z odsetkami, w łącznej kwocie ponad 15 mln euro, potrącona została z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

– czytamy.

Na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czytamy, że tzw. POWER ma na celu wsparcie w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. O pomoc mogą się tutaj ubiegać m.in. przedsiębiorcy, którzy mimo niepowodzenia zdecydowali się na powrót na rynek i ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą.

Kolejna część kary, również ponad 15 mln euro, potrącona została z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W tym przypadku dofinansowanie można otrzymać m.in. na budowę dróg, rozwój przedsiębiorstw i przedsiębiorczości, dopasowanie kompetencji osób poszukujących pracy do potrzeb pracodawców czy pomoc młodym mamom w powrocie do aktywności zawodowej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Beneficjenci nie utracą swoich środków

Jak zaznaczył resort finansów, zabierane przez KE fundusze z poszczególnych programów nie będą miały ostatecznie wpływu na dokonywane płatności dla beneficjentów w ramach danego programu. Zgodnie z procedurą, najpierw to państwo wykłada potrzebne środki z budżetu, a następnie oddaje je UE.

Łącznie więc, jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów, Unia Europejska potrąciła Polsce już ponad 138 mln zł.

Resort podkreśla jednocześnie, że polsko-czeskie negocjacje dot. KWB Turów zakończyły się podpisaniem porozumienia, dzięki któremu zostanie zapewnione bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Podtrzymanie wydobycia węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża “Turów” pozwala na funkcjonowanie elektrowni, która zabezpiecza do 7 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Działania polskiego rządu w tej sprawie były prowadzone zgodnie z interesem społecznym (miejsca pracy, stabilność gospodarcza regionu) oraz w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju

– czytamy w wyjaśnieniu MF.

Łącznie za działanie Izby Dyscyplinarnej sprawę Turowa Polska musi już zapłacić ponad 223 mln euro – 68,5 mln euro za Turów i 155‬ mln euro za IDSN. To oznacza, że według obecnego kursu euro, łączne kary za niestosowanie się przez Polskę do orzeczeń TSUE przekroczyły już miliard złotych.

money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY