Gwałtowny wzrost stopy procentowej. RPP tłumaczy się z decyzji

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pexels

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe z 3,5 proc. do 4,5 proc. Niestety po raz kolejny wzrosną raty kredytów na oprocentowaniu zmiennym.
  • Rada Polityki Pieniężnej poinformowała o podniesieniu stopy procentowej z 3,5 proc. do 4,5 proc.
  • Jest to w ostatnich miesiącach siódma decyzja o podniesieniu stopy procentowej
  • Wzrosną także stopy referencyjne Narodowego Banku Polskiego do 4,5 procent
  • Rada w swoim komunikacie wytłumaczyła, że ich decyzje związane są z rosnącą inflacją
  • Zobacz także: Henryk Kowalczyk ma złe wieści dla Polaków. Będzie chleb po 10 złotych?

Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej z 3,50 proc. do 4,50 proc. Podobnej zmianie uległy także inne stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego.

Od jutra będą one się układać następująco: stopa referencyjna: 4,50 proc. w skali rocznej (poprzednio 3,50 proc.), stopa lombardowa: 5 proc. w skali rocznej (poprzednio 4,00 proc.), stopa depozytowa: 4 proc. w skali rocznej (poprzednio 3 proc.), stopa redyskonta weksli: 4,55 proc. w skali rocznej (poprzednio 3,55 proc.), stopa dyskontowa weksli: 4,6 proc. w skali rocznej (poprzednio 3,6 proc.).

Warto odnotować, że to już siódma z rzędu i najwyższa z dotychczasowych podwyżka stopy procentowej w Polsce. Wcześniej RPP podnosiła cenę pieniądza w październiku, w listopadzie, w grudniu, styczniu, lutym i marcu.

Wzrost stopy referencyjnej NBP do 4,5 proc. oznacza, że jest ona najwyższa od grudnia 2012 r. Jeszcze na początku października znajdowała się na historycznym minimum na poziomie 0,1 proc.

RPP tłumaczy podwyżkę stóp procentowych

Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych

– czytamy w komunikacie rady.

Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę. NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji

– wytłumaczono.

Ponownie przypomniano również o możliwości interwencji banku centralnego na rynku walutowym.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Po raz kolejny wzrosną raty kredytu

Dzisiejsza decyzja RPP po raz kolejny oznacza wzrost raty kredytów o zmiennym oprocentowaniu.

Przyjmijmy, że wzrost stopy referencyjnej przełoży się jeden do jednego na wzrost wskaźnika WIBOR 3M. Obecnie wynosi on 4,9 proc. Dla nowego kredytu 25-letniego zaciągniętego na kwotę 350 tys. zł, z 2-punktową marżą, podniesienie stawki o 1 pp. oznaczać będzie wzrost raty równej z 2451 zł do 2736 zł.

Od października, kiedy odnotowaliśmy rekordowo niski poziom wskaźnika WIBOR 3M (0,21 proc.), obciążenie kredytobiorcy wzrosłoby łącznie o 1216 zł.

Zmiana stopy referencyjnej wpłynie także na maksymalną wysokość oprocentowania kredytów i pożyczek. Limit wzrośnie z 14 proc. do 16 proc.

bankier.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY