Litwa: Kontrowersyjna decyzja władz rejonu trockiego. Degradacja polskich szkół

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szkoła

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash/Taylor Wilcox

Na Litwie dwie ponad stuletnie polskie szkoły mają zostać zreorganizowane. W rzeczywistości decyzja rady rejonu trockiego oznacza degradację ich statusu. Rada podjęła taką decyzję pomimo wyraźnego sprzeciwu polskiej mniejszości.
  • Rada rejonu trockiego na Litwie postanowiła większością głosów podjąć decyzję o degradacji dwóch polskich szkół.
  • Wcześniej polska mniejszość protestowała przeciwko planom samorządu rejonu.
  • Radna polskiego pochodzenia Maria Pucz po ogłoszeniu decyzji podkreśliła, że zostanie ona zapamiętana.
  • Jedynym ratunkiem dla polskich ponad stuletnich szkół pozostaje wejście na drogę sądową.
  • Zobacz także: Niemcy bardziej cenią ropę Putina niż życie ukraińskich dzieci? Zobacz niezwykłe nagranie [+WIDEO]

31 marca rada samorządu rejonu trockiego, stosunkiem głosów za – 15, przeciw – 7, wstrzymujące się – 2, podjęła decyzję o reorganizacji dwóch polskich szkół. Decyzja rady dotyczy Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach oraz Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu.

Na posiedzeniu, które odbędzie się 28 kwietnia planowana jest dyskusja o szczegółach przekształcenia, już teraz władze rejonu proponują przeniesienie od nowego roku szkolnego uczniów 9 i 10 klasy szkoły w Starych Trokach do gimnazjum w Trokach.

Podczas zdalnego posiedzenia rady rejonu trockiego radna Maria Pucz podkreśliła, że decyzja zostanie zapamiętana przez lokalną społeczność.

Zlikwidowano dwie istniejące od ponad stu lat placówki oświatowe. Zadbamy o to, żeby zapamiętano kto, podjął taką decyzję

– stwierdziła radna.

Zdaniem mera rejonu Andrius Satevicius postanowienie rady uważa za fundament do poprawy jakości edukacji. Należy zauważyć, że już trzy polskie szkoły w rejonie trockim po reorganizacji i zamienieniu w filie zostały zlikwidowane. Stało się tak w Szklarach, Międzyrzeczu i Świętnikach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Sprzeciw polskiej społeczności

Józef Kwiatkowski z Polskiej Macierzy Szkolnej na Litwie stwierdził w wywiadzie dla TVP Wilno, że jedyną możliwością ratunku polskich szkół jest obecnie wejście na drogę sądową. Jak dotąd polscy obywatele Litwy urządzali także manifestacje przeciwko antypolskiej polityce władz.

Projekt tzw. reorganizacji polskich placówek opiera się na rządowym planie “Szkoły tysiąclecia” zakładającym przekształcenie lub likwidację szkół, do których uczęszcza mniej niż 60 uczniów oraz minimalną liczbę 8 uczniów w klasie. Zarówno szkoła w Starych Trokach, jak i gimnazjum w Połukniu spełniają pierwszy z warunków, drugi zaś nie dotyczy szkół mniejszości narodowych.

W razie likwidacji tych szkół, w rejonie trockim pozostaną już tylko dwie szkoły nauczające po polsku, przy czym Polacy w liczbie 8 823 stanowią, aż 27,53% ludności rejonu. Warto dodać, że do szkoły podstawowej w Starych Trokach uczęszcza obecnie 12 ukraińskich dzieci, których rodziny uciekły przed wojną na Litwę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

kresy.pl, narodowcy.net

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY