Europarlament atakuje mięsożerców. Wojna na Ukrainie przyspieszy przejście na weganizm

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spurek chce drastycznie zwiększyć podatek od mięsa

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Ostatnio eurodeputowani spierali się o to, czy zakazać promocji spożycia mięsa w związku z wojną na Ukrainie i zakłóceniami w dostawach paszy dla zwierząt. Część europosłów wnioskowała, by zrezygnować z promocji białka zwierzęcego.
  • Podczas ostatniej dyskusji w Parlamencie Europejskim zahaczono o wątek produkcji mięsa
  • Wielu europosłów optowało za tym, aby w obliczu wojny na Ukrainie przyspieszyć wprowadzanie ograniczeń
  • Ich zdaniem spożywanie białka zwierzęcego wpływa na powstawanie komórek rakowych
  • Urzędnik pracujący przy Komisji Europejskiej Wolfgang Burtscher wskazał, że nie można całkowicie zrezygnować z hodowli zwierząt
  • Zaznaczył, że zwierzęta stanowią istotny punkt dla gospodarki rolnej, a także odpowiadają za wytwarzanie naturalnego nawozu
  • Zobacz także: Największy producent kurczaków na Ukrainie wznawia eksport. “Wojna wojną, a interesy trzeba robić”

Europosłowie zaniepokoili się globalną podażą żywności i niedoborem pasz w Unii Europejskiej. Wskazali oni, że już dawno powinno się zakazać promocji mięsa m.in. w celu ochrony klimatu. Ich zdaniem spożywanie mięsa oraz białka zwierzęcego grozi powstawaniem nowotworów.

UE jest w dużej mierze samowystarczalna, jeśli chodzi o produkcję prawie wszystkich towarów żywnościowych. Jednak w dużym stopniu jest uzależniona od importu surowców i pasz dla zwierząt

– przypomniał urzędnik z Komisji Europejskiej Wolfgang Burtscher.

W ubiegłym tygodniu Komisja zaproponowała, aby rolnicy mogli korzystać z obszarów proekologicznych do żywienia zwierząt. Temu pomysłowi sprzeciwili się niektórzy europosłowie, domagający się drastycznego ograniczenia spożycia mięsa i wykorzystania części upraw przeznaczonych na paszę dla zwierząt na karmienie ludzi. Peter Liese z Europejskiej Partii Ludowej zasugerował, by skończyć z promocją mięsa i zaapelować do ludzi, by jedli go znacznie mniej.

Polityka promocyjna UE na 2022 r. zachęca do przejścia na dietę bardziej roślinną, strasząc, że spożywanie białka zwierzęcego grozi nowotworami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Europosłowie chcą zakazać spożywanie mięsa

Podczas dokonywania przeglądu polityki promocyjne UE, która ma na celu dostosowanie polityki promocyjnej do strategii “od pola do pola”, a także jej planu walki z rakiem, wielu europosłów przekonywało do szybszego przejścia na wegetarianizm. Ich zdaniem zmniejszyłoby to ilość zboża potrzebnego do wykarmienia zwierząt.

Delara Burkhardt z S&D mówiła, że ​​w czasach zbliżających się globalnych niedoborów żywności, uprawy należy skierować na talerze ludzi, a nie do koryta zwierząt.

Burtscher odpierał argumenty, wskazując, że konieczne jest utrzymanie określonego poziomu produkcji zwierzęcej dla prawidłowego funkcjonowania systemu rolniczego. Tłumaczył, że potrzebny jest obornik zwierzęcy, by zmniejszyć zależność Europy od nawozów syntetycznych, które UE importuje w dużej części z Rosji i Białorusi. Ponadto wiele terenów wykorzystywanych do wypasu lub uprawy roślin pastewnych nie może być przeznaczonych na uprawę żywności dla ludzi.

Zwracając uwagę na trudne warunki do uprawy żywności na północy naszego kontynentu zauważył nieco zirytowany, że nie można po prostu produkować pszenicy w całej Europie. Nie da się też nagle odstawić ludzi od mięsa i nabiału.

Więc czy nie jest słuszne promowanie nie mięsa, ale sposobu produkcji mięsa? 

– zastanawiał się europoseł, sugerująć promocję produkcji mięsa organicznego.

euroactiv.com, pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY