- W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbyła się rozprawa ws. zniewagi polskiego godła przez Adama Darskiego znanego jako Nergal
- Do orła białego przyczepiono rogi, a samo godło wpleciono między węże i dodano odwrócony krzyż
- W trakcie rozprawy na sali sądowej nie był obecny sam oskarżony
- Zdaniem obrońcy, Jacka Potulskiego zaprezentowana na plakacie grafika wchodzi w ramy wolności artystycznej
- Powoływał się tutaj na specjalistów od heraldyki, którzy mieli bronić twórców skandalicznego obrazu
- Oskarżonym tj. Nergalowi oraz dwóm jego współpracownikom grozi rok pozbawienia wolności
- Zobacz także: Nieodpowiedzialna ostrożność [OPINIA]
W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbyła się kolejna rozprawa dotycząca znieważenia polskiego godła przez Adama „Nergala” Darskiego i jego dwóch współpracowników. Została zaprezentowana najnowsza opinia biegłego. Zdaniem prokuratury plakat promujący trasę zespołu Behemoth pod hasłem „Rzeczpospolita Niewierna” znieważył polskie godło.
Nergal nie stawił się w sądzie
Na plakacie został przedstawiony biały orzeł bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle. Nad orłem umieszczono też napis „Rzeczpospolita Niewierna”.
W trakcie poniedziałkowej rozprawy obrońca oskarżonych, których nie było w sądzie, przedstawił opinię biegłego, z której wynika, że plakat promujący trasę koncertową nie znieważył polskiego godła.
Z tej opinii wynika, że jest to autorskie dzieło Rafała Wechterowicza i mówimy o dziele, które powstało w sposób opisany przez samego oskarżonego. W związku z tym, w przeciwieństwie do tez, głoszonych przez biegłego, który został powołany przez prokuraturę, nie mamy do czynienia z przetworzeniem istniejącego godła, ale z tworem autorskim
– powiedział adwokat Jacek Potulski.
Jak dodał, w jego ocenie zarzut znieważenia polskiego godła jest chybiony.
Podnosimy to od samego początku. To jest argument wybitnego specjalisty z zakresu heraldyki, który jasno i wyraźnie pokazał, że my mamy rację, a nie prokuratura
– dodał.
Toczący się proces dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu Behemoth pod hasłem „Rzeczpospolita Niewierna”, która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r.
W kwietniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Adama Nergala Darskiego, a także dwóch pozostałych oskarżonych: grafika Rafała Wechterowicza oraz prowadzącego stronę internetową i sklep zespołu – Macieja Gruszkę. Wszyscy oskarżeni wyrazili zgodę na publikację danych osobowych.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Więzienie za obrazę polskich symboli narodowych
Apelację od tego wyroku wniosła prokuratura. We wrześniu 2018 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.
SO w Gdańsku w poniedziałek odroczył proces do 28 kwietnia. Wtedy mają odbyć się mowy końcowe. Za znieważenie godła grozi rok więzienia.
tvp.info