Koniec wojny przed Paradą Zwycięstwa? “Władimir Putin jest pod presją”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bunt na Kremlu

Kreml / Fot. YouTube

Wojna w Ukrainie trwa już ponad miesiąc. Tymczasem Rosja zmieniła strategię i skupia się na próbie przejęcia kontroli nad Donbasem i innymi obszarami wschodniej Ukrainy, by ogłosić sukces podczas obchodów Dnia Zwycięstwa 9 maja – ustaliła stacja CNN, cytując źródła zaznajomione z ustaleniami wywiadu USA.
  • Amerykańska telewizja CNN podpierając się anonimowymi źródłami ze służb wywiadowczych podaje, że koniec rosyjskiej inwazji może nastąpić przed 9 maja
  • Władimir Putin chciałby podczas Parady Zwycięstwa ogłosić sukces w wojnie z Ukrainą
  • Z kolei ukraiński negocjator Dawid Arachamija twierdzi, że wkrótce dojdzie do spotkania Władimira Putina i Wołodymyra Zełeńskiego
  • Rozmowa głów obu państw oznaczałaby koniec wojny oraz podpisanie odpowiednich aktów pokojowych
  • Zobacz także: Prezydent Ukrainy narzeka na NATO. Zełeński domaga się myśliwców i rakiet

Po ponad miesiącu wojny rosyjskie siły lądowe nie były w stanie utrzymać kontroli nad obszarami, na których walczyły. Prezydent Władimir Putin jest pod presją, by zademonstrować zwycięstwo, a na wschodzie Ukrainy ma największe szanse, by je szybko osiągnąć

– podaje CNN podając się na anonimowe źródła w amerykańskich służbach wywiadowczych.

Rosja zmienia strategię, by ogłosić zwycięstwo na wschodzie

Z przechwyconych przez amerykański wywiad informacji wynika, że Putin skupia się na Dniu Zwycięstwa, upamiętniającym kapitulację nazistowskiej III Rzeszy w II wojnie światowej. W ramach obchodów na Placu Czerwonym w Moskwie odbywa się wtedy defilada wojskowa. Putin chce mieć możliwość świętowania tego dnia jakiegoś zwycięstwa w swojej wojnie przeciwko Ukrainie.

Według źródeł w USA i Europie narzucane przez retorykę ramy czasowe Moskwy nie zmieniają jednak faktu, że szykuje się ona na przedłużoną wojnę.

Putin będzie miał paradę zwycięstwa 9 maja niezależnie od sytuacji na wojnie lub w rozmowach pokojowych. Z drugiej strony, parada zwycięstwa z jakimi żołnierzami i pojazdami?

– zastanawiał się europejski urzędnik.

Jak ocenił amerykański wywiad, chęć zajęcia wschodniej Ukrainy do początku maja, wynikać ma również z czynników pogodowych. Wraz z ociepleniem ziemia będzie rozmarzać, co utrudni ruchy rosyjskiego wojska, więc kluczowe jest, aby znalazły się one na docelowych pozycjach jak najszybciej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kiedy spotkanie Putina i Zełeńskiego?

Ukraiński negocjator Dawid Arachamija stwierdził, że spotkanie prezydentów Ukrainy i Rosji z dużym prawdopodobieństwem odbędzie się w Turcji. Według niego strona rosyjska potwierdziła, że projekty porozumienia pokojowego są na tyle zaawansowane, że możliwe są bezpośrednie konsultacje prezydentów Ukrainy i Rosji.

Agencja UNIAN cytuje słowa Arachamii, że strony są bliskie porozumienia, ale nie zgadzają się w sprawie Krymu. Rosja zaakceptowała ukraiński projekt, ale “na razie tylko ustnie” i z wyłączeniem kwestii okupowanego półwyspu.

Negocjator wskazał również, że Ukraina nie podpisze żadnych dokumentów, które zakładają prawo weta dla Rosji.

Ewentualne porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i jej neutralnego statusu będzie poddane pod referendum.

Strona rosyjska zgodziła się, że referendum będzie jedynym wyjściem z tej sytuacji

– wskazał Arachamija.

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY