Projekt ustawy złożony. Społeczeństwo ma prawo znać źródła finansowania organizacji pozarządowych

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Michał Woś

Michał Woś / Fot. Wikimedia Commons

Społeczeństwo ma prawo wiedzieć, kto stoi za konkretnym NGO-sem. Wprowadzamy nowe przepisy z uwagi na bezpieczeństwo państwa. To ważny element deputinizacji życia publicznego w Polsce – powiedział Michał Woś.
  • Projekt ustawy o transparentności finansowania organizacji pozarządowych złożony w Sejmie.
  • Społeczeństwo ma prawo wiedzieć kto stoi za konkretnym NGO-sem. Wprowadzamy nowe przepisy z uwagi na bezpieczeństwo państwa. To ważny element deputinizacji życia publicznego w Polsce – powiedział Michał Woś
  • Moskwa przekazała 82 mln euro europejskim stowarzyszeniom ochrony klimatu.
  • Zobacz też: Białorusini niszczą maszyny na budowie zapory granicznej? “Nie zawsze widać sprawców”

Solidarna Polska złożyła w środę, podczas konferencji w Sejmie, projekt ustawy o transparentności finansowania organizacji pozarządowych.

Społeczeństwo ma prawo wiedzieć, kto stoi za konkretnym NGO-sem. Wprowadzamy nowe przepisy z uwagi na bezpieczeństwo państwa. To ważny element deputinizacji życia publicznego w Polsce

– powiedział Michał Woś

Jak wynika z doniesień niemieckich mediów, Moskwa przekazała 82 mln euro europejskim stowarzyszeniom ochrony klimatu. Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska zaznaczył też, że finansowane przez Putina organizacje pozarządowe są wykorzystywane przez Rosję do zwiększenia swoich wpływów w Europie.

Ruble, które płyną do różnych organizacji mają na celu dezinformację w celu realizacji konkretnych projektów. Przykładem jest Nord Stream 2

– stwierdził wiceminister Ozdoba

Główne cele projektu

Projekt złożony przez Solidarną Polskę ma na celu zwiększenie jawności oraz przejrzystości finansowania organizacji pozarządowych.

Bez przejrzystości finasowania nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć, czy naprawdę chodzi im o ochronę środowiska, czy realizację obcych interesów.

– wyjaśnił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka

Organizacje, których przychód z działalności statutowej przekroczył w ciągu roku 250 000 zł, będą zobowiązane do opublikowania na swojej stronie internetowej informacji o podmiotach udzielających wsparcia, którego wartość przekroczy 10 000 zł od jednego podmiotu.

Regulacjom ustawy nie będą podlegać środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej lub z organizacji międzynarodowej, której członkiem jest Polska.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie: Medianarodowe.com

dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY