Krajowa Grupa Spożywcza. Zapowiedź państwowego giganta spożywczego

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jacek Sasin

Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin / Fot. PAP/Marcin Obara. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

We wtorek została podpisana umowa o przekazaniu przez KOWR nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami z sektora rolno-spożywczego, która pozwala sfinalizować proces tworzenia Krajowej Grupy Spożywczej.
  • Powstanie Krajowej Grupy Spożywczej może nastąpić już w najbliższych tygodniach.
  • Zgodnie z zapowiedzią Ministra Aktywów Państwowych podpisano umowę z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa na przekazanie nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami sektora spożywczego.
  • Wicepremier Jacek Sasin stwierdził, że do państwowego podmiotu mogą być w przyszłości przyłączane zagraniczne podmioty.
  • Z kolei Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślił, że państwowa spółka będzie dążyć do zmniejszenia cen na półkach sklepowych.
  • Jak zaznaczył Wicepremier, stanie się tak, gdy zostanie zmniejszona liczba pośredników.
  • W przyszłości KGS ma również za zadanie zwalczyć mowę cenową oraz zabezpieczyć m.in. nawozy rolne w okresach niepokojów.
  • Zobacz także: Kosmiczne ceny oleju. Niemieccy klienci oszaleli w strachu przed wojną na Ukrainie

Przed chwilą została podpisana umowa o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami z sektora spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych, a tym samym został zakończony proces konsolidacji nadzoru właścicielskiego przez scalenie go w MAP 

– poinformował Minister Aktywów Państwowych.

To pozwala nam sfinalizować proces, prowadzony wspólnie z ministerstwem rolnictwa od wielu miesięcy, proces powołania Polskiego Holdingu Spożywczego, czy raczej Krajowej Grupy Spożywczej, bo tak chcemy, aby się nazywała. Chodzi o skonsolidowanie państwowego w jednym silnym podmiocie, który będzie wspierał politykę państwa w tym sektorze

– dodał Wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier Sasin dodał również, że w przyszłości Krajowa Grupa Spożywcza zamierza pozyskiwać kolejne podmioty, w tym również zagraniczne.

Rząd planuje kolejne konsolidacje

Przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy buduje polskie duże podmioty, którym już się staje Krajowa Grupa Spożywcza. 

Takim podmiotem będzie też powiększony Orlen i zaraz będziemy mówić o nowych konsolidacjach w gospodarce

– wytłumaczył.

Jak podkreślił szef MAP, nie ma inne drogi, jeśli Polska chce zachować suwerenność i bezpieczeństwo w kluczowych sektorach gospodarki.

Krajowa Grupa Spożywcza będzie budowana w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową. Kolejnym etapem tego działania będzie przedłożenie Radzie Ministrów stosownego projektu uchwały i w ciągu 7 dni Ministerstwo Aktywów Państwowych taki projekt uchwały przedłoży. Rada Ministrów podejmie decyzję i będziemy mogli powiedzieć, że Krajowa Grupa Spożywcza stała się faktem

– podkreślił.

Dodał, że bezpieczeństwo żywnościowe i wsparcie polskiego rolnictwa to fundamenty polityki rządu. Stwierdził, że napaść Rosji na Ukrainę i wynikające z niej zmiany pokazały, jak bardzo ważne jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa gospodarce.

Dlatego budujemy koncern paliwowo-energetyczny. Tutaj jesteśmy na ostatniej prostej połączenia Orlenu z PNGiG, w ciągu najbliższych kilku miesięcy powołanie nowego podmiotu stanie się faktem. Dzisiaj mówimy o konsolidacji sektora spożywczego, będzie inicjować działania w innych obszarach gospodarki

– zauważył Wicepremier.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

KGS będzie dysponować środkami dla rolników

Uczestniczący w konferencji Wicepremier i Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk był pytany o przykłady wykorzystywania grupy spożywczej. Wicepremier odpowiedział, że Krajowa Grupa Spożywcza może być np. pośrednikiem w sprzedaży nawozów. Podkreślił, że w ostatnim czasie ceny nawozów bardzo mocno wzrosły na skutek wzrostu cen gazu.

Grupa będzie miała taką możliwość, by być pośrednikom sprzedaży nawozów, by rolnicy mieli stabilne ceny. Może być podmiotem o znacznym kapitale, by zajmować się zbiorowym zaopatrzeniem w nawozy 

– powiedział Minister Rolnictwa.

Wskazał on również na rolę grupy spożywczej przy zabezpieczaniu dostaw żywności m.in. w czasach niepokojów, czy też klęsk żywiołowych.

Choćby teraz mamy bardzo duże potrzeby przy zabezpieczeniu żywności na cele humanitarne. Rola grupy spożywczej byłaby tu więc ogromna. Mamy wtedy i sprawność przetwórstwa, szybkość dostaw i możliwość szybkiego reagowania. Grupa spożywcza byłaby wykorzystywana na niespokojne czasy

– wytłumaczył Henryk Kowalczyk.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że polski holding będzie się skupiał na zmniejszeniu roli pośredników, co ma pozwolić na mniejsze ceny na półkach sklepowych.

Krajowa Grupa Spożywcza, mam nadzieję, będzie miała mniej pośredników. Będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych i dawać godziwe wynagrodzenie rolnikom za produkty rolne. Chodzi o to, by różnica między ceną produktów rolnych a ceną finalną na półkach w sklepie była jak najmniejsza. To jest możliwe, jeśli jest koncentracja, jest jak najmniej pośredników i można przeciwdziałać zmowom cenowym 

– ocenił Wicepremier.

Kowalczyk dodał, że dla rolników największą trudnością są zmowy cenowe podmiotów, które wykorzystują przejściowe problemy na rynku.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY