- Wołodymyr Zełenski opublikował w nocy kolejne nagranie poświęcone wojnie na Ukrainie
- Ukraiński przywódca po raz kolejny podkreślił, że jest gotowy na wypracowanie kompromisu
- Warunkiem kompromisu jest brak zgody na ustępstwa terytorialne
- Prezydent oświadczył, że ewentualny dokument pokojowy musi przekształcić się w poważną umowę
- Umowę tę miałyby podpisać wszystkie państwa, które wezmą na siebie ciężar gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy
- Zobacz także: Viktor Orban zakpił z Zełenskiego: “Ja jestem prawnikiem, a kto jest aktorem, ten…”
Wołodymyr Zełenski gotów na spotkanie z Putinem
Ukraiński prezydent w swoim najnowszym nagraniu zaznaczył, że Ukraina nie zgodzi się na ustępstwa terytorialne względem Federacji Rosyjskiej. Obecnie negocjacje między stronami konfliktu toczą się codziennie za pośrednictwem łącza internetowego. Jednym z głównych tematów rozmów jest kwestia Ukrainy jako państwa neutralnego, pozbawionego broni jądrowej.
Zełenski przypomniał jednak, że gwarancje, które Ukraina otrzymała w 1994 roku okazały się nietrwałe i są “papierkiem lakmusowym” podejścia Zachodu do sprawy ukraińskiej. Polityk oznajmił, że ewentualny dokument pokojowy musi przekształcić się w poważną umowę, którą podpiszą wszystkie państwa, które wezmą na siebie odpowiedzialność jako gwaranci bezpieczeństwa.
Musi ona być ratyfikowana przez parlamenty państw-gwarantów. I musi być referendum na Ukrainie.
– mówił Zełenski.
Prezydent dodał, że jest gotowy na spotkanie z Putinem w “jakimkolwiek miejscu na świecie” poza Rosją, Białorusią i Ukrainą.
Powinniśmy porozumiewać się z prezydentem Federacji Rosyjskiej, a żeby się porozumieć, musi on wyjść z miejsca, gdzie się znajduje i przyjść do mnie na spotkanie w jakimkolwiek miejscu na świecie.
– mówił w najnowszym nagraniu.
Rozmowy trwają
Jak podaje portal “Ukraińska Prawda”, wideokonferencje obydwu stron konfliktu toczą się dzień w dzień. Ukraina stawia Federacji Rosyjskiej twarde warunki.
Natychmiastowe wstrzymanie ognia i natychmiastowe wycofanie sił rosyjskich z Ukrainy to jeden z kluczowych aspektów porozumienia pokojowego. Negocjacje to żmudny proces, w który zaangażowane są nie tylko Rosja i Ukraina, ale także nasi partnerzy, wliczając Polskę. Chcemy nie tylko podpisać porozumienie, ale i opracować konkretne mechanizmy gwarantujące bezpieczeństwo w przyszłości.
– wskazywał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Do Rzeczy